Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чий е Жорж Папазов?

18
Жорж Папазов, „Къпещи се“ (1928), „Пратеници“ (1935), „Офелия II“ (1928), „Играчи I“ (1930)

Изложбата "Жорж Папазов – осветителят" (16 декември 2022 – 19 март 2023) в НГ "Двореца", куратор Мария Василева, е първата сериозна ретроспектива на творчеството му от 1988 насам.

Жорж Папазов, „Циркови кучета“ (ок. 1938; 1962; 1966)Тръгнал от Ямбол към Европа, установил се в Париж, той става "сюрреалист преди сюрреалистите", "футурист", "авангардист", "модернист"… и преди всичко свободен в изкуството си художник. Отхвърлен в София заради изложбата му през 1919-а и предизвикал яростни полемики пак в София в средата на 30-те, едва в края на 80-те – след 40 години мълчание, както отбелязва Димитър Аврамов, Жорж Папазов изведнъж се оказва отново открит и единодушно почетен, поне от специалистите у нас.

Жорж Папазов, „Къпещи се“ (1960), „Композиция“ (1955)
През 1919 е било твърде рано, а през 1935 – твърде късно, според Татяна Димитрова, за да се приеме той от българската художествена сцена…

"Кому принадлежи творчеството му – на Франция ли, в чиято духовна атмосфера е създадено, или на България, където художникът е роден и отрасъл?" Димитър Аврамов му отрежда "двойно поданство в царството на европейската култура: френско и българско".

Жорж Папазов, „Приятелите“, „Спомен за Дерен“, „Две глави“ (1937); Портрет на Жорж Папазов от Андре Дерен
Какво е мястото на Жорж Папазов днес – разговор с куратора на изложбата Мария Василева.

Снимки: Диана Попова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуството на дипломацията в културата

Сила, власт, война, опозиция, подигравки и сексуалност – всичко това се смесва във войнствената природа на човешкото състояние. Там, където се ражда и изкуството. Това изкуство, което може да бъде мощен инструмент за културна дипломация. Именно този инструмент може да преодолява езикови и културни бариери, да насърчава международните отношения и..

публикувано на 20.05.25 в 18:00

"Радио Африка" – първият български документален филм за африканската музика

Филмът "Радио Африка" е първият български филм за африканската музика , както и първата подобна продукция, която събира български и африкански артисти, които да споделят своята визия по определена тема. Един филм за почитателите на африканската музика, както и за онези, които тепърва ще се запознаят с богатството и разнообразието на тази култура. Филмът..

публикувано на 20.05.25 в 17:35

Петър Влайков: Имаме много качествена драматургия, включително и съвременна

От 11 до 16 май Шумен беше домакин на традиционния фестивал "Друмеви театрални празници". Конкурсната програма на престижния театрален форум включва единствено представления, създадени по български текстове, като на най-добрите от тях се присъждат награди в няколко категории. В програмата на тазгодишното 34-то издание на фестивала участваха..

публикувано на 20.05.25 в 16:11

Димитър Воев и неговото творчество

Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания остават актуални и днес? Каква е ролята на социалната поезия и музика в съвременното общество, и как различните поколения я припознават и преживяват? Заедно с: Нели Недева-Воева, Доротея Монова, проф...

публикувано на 20.05.25 в 13:54

Книгата на Елица Матеева "Манифестът "Догма 95". Рефлексии към най-новото българско кино"

Елица Матеева е завършила "Театрознание" в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" и е специализирала "Театрална режисура". Изявява се като театрален режисьор и драматург, филмов критик. Автор е на книгите Между киното и театъра", "Целият свят е…кино!" и "Европейско кино за нетрадиционалисти", както и на редица статии в списанието на СБФД "Кино", списание..

публикувано на 20.05.25 в 09:29