На 22 и 23 февруари руският журналист и писател Сергей Лебедев ще представи пред българските читатели в Greenwich Book Center новата си книга "Дебютант" – разтърсващ и емоционален роман за света на руските шпиони и тайните служби. В тази брилянтно написана проза, по-актуална от всякога, Сергей Лебедев изследва вечните теми за природата на доброто и злото, за връзките между творец и създание, между наука и морал. Изданието съдържа послеслов от автора, написан специално за българските читатели. Преводач е Денис Коробко.
Сергей Лебедев (1981) е автор на пет книги. Още с дебюта си "Предел на забравата" получава международно признание – творбата е издадена на повече от 15 езика, а българският ѝ превод е награден от Съюза на преводачите за ярки постижения. Най-новият роман на Лебедев "Дебютант" (2020 г.) е номиниран за две големи литературни награди: европейския приз "Ангелус" и швейцарския – "Ян Михалски".
Първият "Предел на забравата" е издаден на повече от 15 езика, а у нас преводът бе награден от Съюза на преводачите за ярки постижения. "Уолстрийт Джърнъл" избра през 2016 г. книгата за една от 10-те най-добри, преведени на английски.
"Дебютант" е вторият роман на Лебедев на български, за него Лебедев се вдъхновява от случая "Скрипал" – отравянето на двойния агент Сергей Скрипал и дъщеря му във Великобритания с препарат, създаден в Русия. В послеслова към българското издание авторът признава високата цел, която си е поставил – да създаде "политически роман, в който са свалени маските на бесовете, проправящи пътищата на злото, утежняващи с грях съдбата на обществото и създаващи ориста на националната история".
Гергана Рачева представя автора и романа в рубриката "Литературен наблюдател" на "Артефир". Димитрина Кюркчиева разговаря с нея.
Снимка – изд. Кръг
До 25 ноември в ХГ "Владимир Димитров - Майстора" в Кюстендил може да бъде видяна юбилейната изложба "120 години от рождението на Стоян Венев" . Наскоро бе връчена Националната награда за скулптура "Иван Лазаров" , като тазгодишен лауреат е Снежина Симеонова. Същевременно миналогодишният носител на наградата – акад. Крум Дамянов,..
В "Осемдесет и девет думи" и "Прага, една изчезнала поема" в превод на Росица Ташева, отново се срещаме с безкрайния талант на Милан Кундера. Речникът от "Осемдесет и девет думи" по-късно в редактиран вариант той публикува в книгата си "Изкуството на романа". Както пише Пиер Нора в предисловието си, сравнението на двата варианта би било интересно..
На 7 ноември в Народния театър "Иван Вазов" при пълна зала трябваше да се състои премерата на постановката "Оръжията и човекът" по текста на Нобеловия лауреат Бърнард Шоу и под режисурата на световноизвестния актьор Джон Малкович. Вместо това малцина бяха допуснати до театралната зала, докато протест отвън превърна пространството пред театъра в поле..
Мария от мюзикъла "Звукът на музиката" – или Весела Делчева от Софийската опера и балет е гост в "Артефир". Действието на класическия бродуейски мюзикъл "Звукът на музиката" се развива в Австрия, в навечерието на Аншлуса през 1938 г. Мария приема работа като гувернантка в голямо семейство, докато решава дали да стане монахиня. Тя се..
Изложбата " Нео Ренесанс" в чест на 60-годишния юбилей на проф. Георги Янков се открива днес (8 ноември) от 18 ч. в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Художникът и ректор на Националната художествена академия е гост в "Артефир“, за да говори за професионалната си и житейска равносметка, както и за уроците по сетивност, които дава на..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
Художниците Цветелина Русалиева и Илиян Рач о в откриха съвместна изложба в галерията Аrea Contesa Arte в сърцето на Рим, която продължава до 10 ноември..
Ново партньорство стартират Българското национално радио и Софийският университет "Св. Климент Охридски". Ректорът на Софийския университет проф. д-р..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg