Мултимедийна инсталация в "Квадрат 500" ще пресъздаде съдебния процес срещу Васил Левски. Възстановката носи името "Изповедта на Левски" и от 19 февруари ще бъде прожектирана на мащабна видеостена в галерията.
Експозицията е посветена на 150-годишнината от гибелта на Апостола на свободата и се организира от Националната художествена галерия и Общобългарския комитет "Васил Левски". Продуцент е Иво Милев, а режисьор – Димитър Гочев.
За да бъдат съживени ключови моменти от живота на Левски в мултимедия, Гочев комбинира реално заснети кадри и мапинг, който визуализира самия процес. Левски е възпроизведен чрез вид холограмна технология. Използвани са характерни за времето костюми и реквизит, а заснетите лица са преминали през кастинг. Сценарист на мултимедийната история, която е с продължителност от около 14 минути, е Нели Димитрова.
Подходът към темата е иновативен, смята Димитър Гочев. Според него "Изповедта на Левски" ще бъде атрактивна най-вече за младата публика, към която режисьорът все повече се стреми да достигне, а виртуалната реалност е бъдещето във визуалното изкуство.
Повече за възстановката чуйте от Димитър Гочев в звуковия файл.
Експозицията е създадена с финансовата подкрепа на Министерството на културата и с дарения от Фондация "Лъчезар Цоцорков", различни компании и организации и стотици родолюбиви българи.
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg