Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вдъхновението Емили Дикинсън

Емили е бял дървен град, закътан сред ливади с детелина и овес. Къщите са квадратни, с наклонени покриви, сини кепенци, затваряни привечер, и комини – случва се през тях да се вмъкне птица, която с осаждени криле ще се защура панически из стаите. Наместо да се опитват да я прогонят, ще я опитомят, за да научат песента ѝ. 

Това е началото на първия фрагмент от есеистичната книга на канадската писателка и преводачка Доминик Фортие "Градове на хартия". Многозначително начало, като се има предвид личността на Емили Дикинсън – една от най-известните и обичани поетеси въобще, за която тя пише своя вдъхновен "биографичен роман". 

Пресъздавайки през въображението си моменти от живота на Емили Дикинсън, преплитайки ги със случки от собствения си живот, Доминик Фортие създава цялост, в която двете "общуват" през времето. Деликатността, богатият език и стил на канадската авторка постепенно и ненатрапливо въвеждат читателя в тези паралелни светове, като, разбира се, превес има разказът за американската поетеса. 

Фортие сякаш е използвала собствените си преживявания като катализатор, като начин да навлезе дълбоко в душевността и творчеството на Емили Дикинсън, което несъмнено познава добре, както и подробности от биографията ѝ. 

"Градове на хартия" ще хареса на верните почитатели на Емили Дикинсън, но вероятно ще ѝ спечели и нови.

Чуйте Калоян Игнатовски.

Снимки – изд. Лабиринт

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Сцена от

Другият театър

Думата театър обозначава толкова различни видове сценични изкуства, че увлечени от актуалната информация, понякога забравяме да подчертаем спецификите, които се крият зад разни сцени и програми. Една от различните по своя характер платформи е " Театър+ " на Народния театър "Иван Вазов", която преди броени дни срещна първата си публиката с шесто..

публикувано на 19.09.24 в 14:10
Манол Пейков

Манол Пейков: Смятам, че има въпиюща нужда да си преговорим уроците на историята

За книгоиздаването като мисия, за силата на думите и за стремежа към историческата истина – разговор в "Нашият ден" с Манол Пейков – издател, преводач, общественик и политик, член на Комисията за култура и медии в Народното събрание. Пейков споделя, че дълги години като книгоиздател е бил фокусиран главно върху художествената литература, но..

публикувано на 19.09.24 в 09:57

Българска авторка гостува на Фарьорските острови

Миглена Дикова-Миланова – преподавател по български език и култура в Университета в Гент, бе поканена това лято да твори на Фарьорските острови в програмата на резиденцията на Съвета на творците от Фарьорските острови – LISA. "Малкото селце Тьорнувик (Tjørnuvík), разположено в областта Sunda kommuna, северно на територията на най-големия остров от..

публикувано на 19.09.24 в 09:29

В България връзката между историческата наука и обществото е счупена

Дни след откриване на новата учебна година и дни преди Деня на независимостта разсъждаваме върху значението на историческото познание в съвременния свят. В какво се изразява обучението по история в училище, как да се борим с фалшификациите в историята, и как младите гледат на историята и миналото? Гост в "Нашият ден" е Александър Стоянов..

публикувано на 19.09.24 в 09:11

Йовковата "Албена" с премиера в Смолян

С премиера на спектакъла "Албена" открива новия си творчески сезон Родопският драматичен театър "Николай Хайтов" в Смолян . Постановката по прочутата пиеса на Йордан Йовков е дело на режисьора Делян Илиев. "Текстът е световен, със сигурност. Ако беше написан в някоя скандинавска държава, например, щеше да е световноизвестна драматургия. Това..

публикувано на 19.09.24 в 08:10