Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Terra Култура

Тимишоара – европейска столица на културата

Снимка: urlaub.de

Огромни марионетки, вертикална градина на пет етажа с над 1000 растения, интерактивна изложба с архив отпреди 100 години станаха част от програмата на официалното откриване на Тимишоара – Европейската столица на културата от 17 до 19 февруари 2023 г. 

1300 доброволци от цял свят, включително от държави като Япония и Сърбия, подкрепиха организаторите в провеждането на общо 130 събития за три дни.

10 000 сгради в този град носят отпечатъка на историческото минало. Именно тук през 1989 г. пламва искрата на революцията срещу режима на Николае Чеушеску. Градът е построен върху древна римска крепост. А първото документално свидетелство датира от 12-и век. Разнообразната архитектура, влиянието на виенския барок и множеството паркове са спечелили на Тимишоара репутацията на "малката Виена“.

Тимишоара трябваше да бъде Европейска столица на културата през 2021 г., но пандемията отложи провеждането на събитието с две години. 

Инициативата "Европейска столица на културата" стартира през далечната 1985 г. Решение за нейното осъществяване е взето през юни 1985 г. от Съвета на министрите на културата на ЕС по инициатива на Мелина Меркури. Целта е да покаже богатството и многообразието на културите в Европа, както и да подкрепи приноса на културата за развитието на градовете, да насърчи туризма и да провокира и местните жители, и всички европейци да изпитат усещането за принадлежност към обща културна среда.

Чуйте повече в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За белите петна и тъмните ъгли в съвременната българска история на изкуството

В предаването "Какво се случва" този път се разказва за това, което вече се е случвало. И по точно – за белите петна и тъмните ъгли в историята на българското изкуство от близкото минало – близкото несвършващо междувековие.  Променя ли се реалното положение в изкуството от тази недоосветеност? Защо съдбата на някои автори е като да са изтеглили "късата..

публикувано на 28.08.24 в 10:00
Владимир Люцканов

Владимир Люцканов: "Аполония" е низ от причудливи и луди случки

Владимир Люцканов – актъор, сценарист и режисьор, един от първите аполонци – си припомня в "Нашият ден" първите стъпки на "Аполония" и любими фестивални моменти. Люцканов е бил сред координаторите на "Аполония" още през втората година от нейното съществуване. Работата е била денонощна и изпълнена с ентусиазъм и куриозни случки. Люцканов..

публикувано на 28.08.24 в 09:08

Изложба с произведения на Наум Хаджимладенов в София

През лятото на 2024 година се навършват 130 години от рождението на изтъкнатия български художник, живописец и график Наум Хаджимладенов (1894 -1985 г.). Годишнината се отбелязва с възпоменателна изложба в Художествената галерия "Проф. Васил Захариев" в родния град на твореца Самоков и столичната галерия Artmark . Наум Хаджимладенов е един от..

публикувано на 27.08.24 в 08:10

Хуан Карлос Отеро ще води първия у нас професионален уъркшоп по фламенко

Испанският хореограф, танцьор и преподавател Хуан Карлос Отеро пристига след броени дни в нашата страна. В София той ще води първия за България професионален уъркшоп по фламенко танц. Заниманията ще се проведат от 7 до 11 септември в Регионалния център за съвременно изкуство "Топлоцентрала", а организатор е фондация "Ден Гри". Уъркшопът, който е..

публикувано на 26.08.24 в 17:50
Георги Караманев, Етиен Янев и Радина Владимирова

Дигитални двойници – за и против

Искате ли да общувате с дигитален двойник на ваш близък или любим човек? Бихте ли позволили вашите близки да общуват с ваш дигитален двойник след вашата смърт? Къде са границите на идентичността, човешкото и добрия вкус в дигитална среда? “Вечното аз” е във фокуса на дискусията в това издание на “Гласът на времето”. В него се обсъжда възможността..

публикувано на 26.08.24 в 16:00