Огромни марионетки, вертикална градина на пет етажа с над 1000 растения, интерактивна изложба с архив отпреди 100 години станаха част от програмата на официалното откриване на Тимишоара – Европейската столица на културата от 17 до 19 февруари 2023 г.
1300 доброволци от цял свят, включително от държави като Япония и Сърбия, подкрепиха организаторите в провеждането на общо 130 събития за три дни.
10 000 сгради в този град носят отпечатъка на историческото минало. Именно тук през 1989 г. пламва искрата на революцията срещу режима на Николае Чеушеску. Градът е построен върху древна римска крепост. А първото документално свидетелство датира от 12-и век. Разнообразната архитектура, влиянието на виенския барок и множеството паркове са спечелили на Тимишоара репутацията на "малката Виена“.
Тимишоара трябваше да бъде Европейска столица на културата през 2021 г., но пандемията отложи провеждането на събитието с две години.
Инициативата "Европейска столица на културата" стартира през далечната 1985 г. Решение за нейното осъществяване е взето през юни 1985 г. от Съвета на министрите на културата на ЕС по инициатива на Мелина Меркури. Целта е да покаже богатството и многообразието на културите в Европа, както и да подкрепи приноса на културата за развитието на градовете, да насърчи туризма и да провокира и местните жители, и всички европейци да изпитат усещането за принадлежност към обща културна среда.
Чуйте повече в звуковия файл.
Той е провокирал зрителите да пътуват из всевъзможни светове. В началото беше идеята, ентусиазмът и бунтът на младия човек, който чрез “Ку-Ку” показа, че можеш да се противопоставиш на това, което не ти харесва, докато усмихваш хората и ги караш да се замислят. След това продължи и с “Каналето”, а оттам заговори и чрез музиката, защото тъкмо тя..
"Когато се стъмни, танцът на "Нашата хубава вечер" е най-приказен. Затова на 15 юли, от 19 до 21.30 ч , ще направим Вечер на отворените врати, в рамките на изложбата ми "Моите приказки със Светлината" – ръчно направени лампи от дърво на Иво Стаменов Отто. Ще покажем и Cello&Excavator – лампа с прелюбопитна история. Изложбата ще продължи до 19..
На 13-и октомври на Майдана в Киев Диан Костов и Милена Ташкова откриха своята изложба, озаглавена "Молитва за неразрушимото". Диан Костов и Милена Ташкова вече работят върху нов проект, който ще се осъществи през есента. Както подсказва името на проекта, той ще бъде фокусиран върху това, което никой никога не може да разруши – вярата, смелостта,..
Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата" с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика, създадени в периода от 1919 година до днес. По думите на актрисата Мартина Апостолова трудът е "единствено по рода си изследване до този момент в българската литература и кинокритика, хронологична..
Made in Leshten vol.4 e обща изложба с участието на петима художници от новото поколение в изкуството: Никола Цветанов, Боря Шапшалова - BoryaXYZ, Елеонора Едрева, Илджан Исметов - pilci ilci, и Тодор Рабаджийски. Експозицията идва след двуседмична резиденция в планинското село Лещен. Участниците са на възраст между 23 и 37 години. Куратори са Теодора..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg