Изданието "За здравето" на 18 февруари 2023 г. предопределено заложи на теми и препратки от миналото до днес и обратно. Говорихме за здравето, стреса и психическата издръжливост на хората от различни епохи и събития. Но всички участници не успяха, а и не желаеха да "избягат" от уроците и заветите на Васил Левски: за раните и лечителите на Апостола разказа потомъкът Стефан Караиванов, изследовател и издател от Карлово. Към неговите спомени своята гледна точка добави проф. Иван Гаврилов – онколог, хирург, родолюбец и спомоществовател на много събития от календара на българите.
Как помагаме на бедстващи хора и как преживяваме катаклизмите – коментарът на София Стоименова – главен секретар на БЧК, обобщи цифри и факти около конкретната ни помощ за Турция и Сирия след унищожителното земетресение.
Позитивните новини в предаването бяха свързани с педиатрията – най-предпочитаната специалност сред младите медици, и успешното транспортиране на младеж с тежко онкохематологично заболяване за лечение в Любляна.
В последните минути "За здравето" прозвуча гласът на психиатъра – проф. Христо Хинков, който ни увери, че по време на тревожни събития и катаклизми, човешката природа отключва неподозирани сили за справяне с бедствията. Темата за психическата устойчивост в условията на стрес от съвремието и лабилност в начина ни на живот ще доразвием на 25 февруари.
Пламен Вукадинов е водолаз, фотограф и инструктор по подводни спортове. Посещавал десетки места, попадал не веднъж в опасни ситуации, спасявал човешки животи. Тези истински истории описва в биографичната си книга "Адреналинът е моята стихия". Издава и втора – "Интоксикация", в която помества разкази на свои приятели и съмишленици, докоснали се до..
"Една от чудовищните последици на навлизането на генеративен ИИ в класната стая е бавното умъртвяване на личността на човека. За нас – възрастните, учените, опитните хора – рискът да загубим мнението и предпочитанията си звучи като абсолютна фантастика. Но дали е същото за онези, израснали в свят, в който ИИ може да мисли и да се изразява вместо..
Какви са резултатите от 49-то среднозимно преброяване на водолюбивите птици разказва във "Време за наука" Свилен Чешмеджиев от Българското дружество за защита на птиците. Традиционното преброяване се е случило в рамките на четири дни с участието на 43 екипа доброволци и експерти от Българското дружество за защита на птиците, Изпълнителна..
Теодор Карайончев е психолог с дългогодишен опит в тренинги с учители и работа в училище. Повод за разговора с него е наглед незначителна случка от училищния живот, споделена в социална мрежа. Най-общо казано, става дума за оценяване без предупреждение на доброволното участие на няколко ученици в дискусия по тема, предложена от учителя. Ситуацията е..
"Най-важното за един човек е да има възможността да изучава това, което му харесва и да се занимава точно с тази област, която го прави истински щастлив и го прави да се чувства пълноценен" – това казва първокурсникът от Биологическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" Виктор-Александър Раданов. Миналата година той спечели бронзов медал на..
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма „Христо..
"Най-важното за един човек е да има възможността да изучава това, което му харесва и да се занимава точно с тази област, която го прави истински щастлив и..
Харуки Мураками, един от най-четените съвременни писатели, спряган многократно като следващ носител на Нобеловата награда за литература навърши 76 години...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg