В галерия "Сердика" (в близост до Женския пазар в София) се открива на 21 февруари поредна интересна изложба на възпитаници на Нов български университет. Този път извън галерийните пространства на университета.
Пластиките са създадени в рамките на Есенния семестър от учебната 2022-2023 г. Изложбата е концентрирана едновременно и с еднаква тежест в две противоположни житейски гледни точки – магическата призма на младостта, от една страна, и реалността на съзряващата личност, от друга.
Първият аспект е светът на детската невинност и магия. Създадени са интердисциплинарни работи, фокусирани върху фантастични същества, митични фигури и други причудливи, съновни образи. Чрез търсенето на символни и архетипни идоли, авторите изразяват необходимостта си за излизане от реалността и встъпване в света на колективното несъзнавано, което понякога интуитивно дава отговори на отдавна зададени въпроси.
Вторият аспект се фокусира върху по-сериозната и реалистична страна на живота и изследва въпроси като женската идентичност, стареенето и семейната динамика. Неслучайно по тази тема, несъзнателно и отделно едни от други, работят автори, които са преминали през един от ключовите за личностното съзряване моменти – майчинството.
Обединени под общия покрив на ателиетата по Керамика на НБУ, двете теми и двете позиции на млади и зрели, неминуемо съжителстват заедно и черпят от опита си и метафорично или не, отново се оказват страните на една и съща монета. Монетата, чрез която обичайно взимаме решение, ако не знаем по кой път да поемем, в случая – интуитивния или реалистичния. Ези е страната с числото, което обозначава номиналната стойност на монетата, а тура е страната с графичен образ, например лице. На английски наречени heads (в превод от англ. “глави“, "ези") и tails (в превод от англ. "опашки", "тура").
Темите и интердисциплинарната ангажираност на програмата създават концепцията за цялостно себеизразяване и съчетание на различни творчески медии, сред които керамика, живопис, бродерия, рисунка.
Текстът към изложбата е написан от художничката Алина Папазова, възпитаник на Керамика на НБУ, и проф. Моника Попова. Те двете, заедно с ас. д-р Виолета Заранкова, гостуват в студиото на "Артефир" ден преди откриването на съвместната изложба.
Ето имената на студентите:
Александра Александрова,, Борислав Чуклев, Ваня Ривова, Гергана Димитрова, Десислава Емилиянова, Даниела Боянова, Даниела Божкова, Катрин Методиева, Лора Несторова, Магдалена Гешева, Петър-Александър Георгиев, Спас Йорданов, Цветелина Ковачева, Яна Димитрова
"Маршът Компарсита" се нарича новата книга на Петринел Гочев, която снощи беше представена в Драматичен театър - Габрово. На 15 май авторът ще има премиера и съвместна изложба, заедно с Гергана Змийчарова в BKI Haus Wittgenstein - Виена. През юни на Фестивала на камерните спектакли във Враца сборникът с новели "Маршът Компарсита" отново ще бъде..
На 15 май (четвъртък), от 18.30 ч. в галерия "Синтезис" се открива изложбата "Честно казано, искам да се храня само с мъгла, като отшелник" на белгийската визуална артистка и фотографка Катрин Лонгли . Тя е родена в Белгия през 1980 г., живее и работи в Брюксел. Завършва фотография, комуникационни изследвания и антропология. Артистичният ѝ подход е..
В "Нашият ден" гостуват режисьорът Жан-Рене Дюшеман и журналистът Николай Томов, за да представят документалния филм "По следите на българите американци преди и сега" , създаден по Националната програма "Неразказаните истории на българите" на МОН, която превърна стотици български ученици в изследователи на българските следи по света. Ана..
Приспособяването към заобикалящата среда е най-естественият ход на човешкия организъм. Да се пригодиш, натъкмиш, е инстинкт за оцеляване. Това е начин да продължиш съществуването си във всяка възможна ситуация. Тялото търси начин да му бъде удобно в нови условия, да му е комфортно, отново познато и сигурно. Винаги ли обаче промяната означава..
Двадесет и седмото издание на Националния фестивал на детската книга – Сливен 2025, организиран от Регионална библиотека "Сава Доброплодни" в партньорство с Министерството на културата, Община Сливен, Областната администрация, ДАБЧ, най-големите детски издателства и много приятели и спомоществователи, се открива днес и ще продължи до 14 май...
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва..
Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg