Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Явора Стоилова събра в книга своите поеми, родени във Фейсбук

Коя е Венера?

Една многоцветна книга със 70 стихотворения и пет поетични импресии излезе наскоро от печат. Предговорът е написан от поета Димитър Манолов, който е и редактор на книгата, а послесловът от поетесата Лиляна Кънева.

В книгата "Загадката Венера“ авторката Явора Стоилова е събрала текстовете, избликнали в нейната душа и събрали възторзите на интелектуалните приятели на Явора във Фейсбук.

"Венера за мен е една непознаваема същност. Тя е женското начало, което Явора много сполучливо интерпретира и осмисля на страниците на книгата си. Венера е усещането за любов, за безсмъртие, за чудеса, обещания, копнежи...“, казва в ефира на "Нашият ден“ редакторът на изданието Димитър Манолов.

"Забелязах присъствието на поетесата Явора Стоилова, когато преди време във Фейсбук започнаха да се появяват нейните оригиналните текстове, свързани с нейния баща.

Явора е една изключително мъдра и красива емоционално душа. Нейните коментари към моите публикации се отличаваха с дълбоко проникновение и ярко образни думи, характерни за нейния умозрителен художествен начин на поетично-творческо мислене“, разказва още той.

"Много съм развълнувана днес. Интересно е, че тази книга се роди във Фейса – това естествено пространство на думите или по-точно казано – територия на писаните и прочетените думи. Пространство, в което човек е освободен от суетата на физическото си тяло и контактува чрез думи, чувства – чрез душата си“, споделя авторката Явора Стоилова в ефира на "Нашият ден“.

"Така между поетите във Фейса се създава един диалогичен контакт и тази форма на общуване се отразява в самата поезия, която става по-директна връзка между вътрешните светове. Вълнуващо е, когато във Фейса се срещнат поетични светове, сродни вибрации, какъвто беше случаят между Димитър Манолов и мен.

Осъзнах, че изкуството е един общ сетивен поток, в който никой творец не е сам, а е частица от универсалната духовност на човечеството“, казва още тя.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 

Снимки – личен архив
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Околосветско светлинно пътешествие

Под звездното небе на София и сред красивата природа на Ботаническата градина на Българската академия на науките в София се намира пространство, в което посетителите ще се потопят в магическа атмосфера. В него светлината разказва истории. Шоуто ще предложи околосветско пътешествие, разположено в 7 различни тематични зони, с над 200 светлинни инсталации..

публикувано на 05.11.24 в 17:44

Мъжкото емоционално здраве във фотоизложбата "Чуй гласа ми"

Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне..

публикувано на 05.11.24 в 17:38

Връчиха 10-ите Литературни награди "Перото"

"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и..

публикувано на 05.11.24 в 16:43

Етнографското кино в интересни времена

На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..

публикувано на 05.11.24 в 14:15

"Ръцете, с които оцеляваме", докато следваме "Анархията на сърцето"

Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..

публикувано на 05.11.24 в 09:25