Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Писателят Сергей Лебедев гостува у нас

Два от петте романа на младия руски писател и журналист Сергей Лебедев вече са преведени у нас и авторът им спечели много читатели. Писателят гостува в София, срещна се с тях на живо и отговори на многобройните въпроси, които естествено бяха свързани с войната. Още с първата си излязла у нас през 2020 книга "Предел на забравата" (превод и на двата романа Денис Коробко) Лебедев направи впечатление с писателското си майсторство за своите 28 години. Темата на романа му също изненадва – паметта и забравата за годните на съветските лагери в Далечния север, за които съвременното поколение млади хора почти не знае, не се е справило с тази травма и сякаш миналото остава затрупано под пепелта на времето. Книгата прави точно това – преработва това минало със средствата на високата литература и получава подобаващо признание. Преведена е на 15 езика, а у нас получава наградата на Съюза на преводачите.

Последният роман на Лебедев "Дебютант" също е отличен с номинации за две европейски награди – "Ангелус" и "Ян Михалски". В него писателят в известен смисъл продължава темата с разказ за днешна Русия, за злокобните експерименти с химически отрови, за тайните служби, за етиката в науката и служенето на злото през историята на учен, изобретил отровата "Дебютант". Не е трудно да свържем романа с отравянето на Сергей Скрипал с "Новичок". Авторът разказва в послеслова си към българския читател за това как този криминален случай е отключил написването на книгата. Този послеслов завършва с пост скриптум от 05.07.2022: 

"Изминаха повече от четири месеца от онзи черен ден, 24 февруари 2022 година, когато Русия нападна Украйна открито и практически с всички сили на своята армия. Злото, което Русия беше отгледала в себе си, изведнъж стана явно, разкри се пред целия свят. Но това зло не се е родило за една нощ, не се е появило тук и сега. То зрее отдавна, още от времето на Чеченските войни, и оставя следи, отровни следи: отравянето на семейство Скрипал в Солсбъри през 2018 година, отравянето на опозиционера Алексей Навални през 2020 бяха някои от тях. Самата атмосфера в страната се оказа отровена: с лъжи и страх. И разбира се, с омраза към Украйна и към Запада, която беше – и продължава да бъде – усърдно раздухвана от държавните медии.

След като не срещна никаква вътрешна съпротива, режимът на Путин се реши на по-голяма война, която се води на същата земя като Втората световна някога. Той се реши да извърши още едно престъпление, защото предишните, както малки, така и големи, останаха безнаказани."

Прочетете книгите на Сергей Лебедев.

Снимка – изд. Кръг

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Киното като портал към различни светове

"Следва изпълнението на Жана Янева!…", но, докато звучи в главата на зрителите красивият глас на Мария Илиева, която дава живот на думите на Дамян Дамянов и на всеки му, се иска да остане тази нощ, всъщност виждаме нея – високата, руса актриса, с която киното в действителност е портал към различни светове.  Стефания Кочева се занимава с театър от..

публикувано на 29.12.24 в 09:15
Калина Станева, Станислав Дончев и Теодора Стоилова-Дончева

Теодора и Станислав Дончеви – едно киносемейство в Международния ден на киното

Среща ги работата. Телевизия, документалистика, кино... Тя е културолог, изследовател към БАН, както и сценарист на най-новия български игрален филм "Преди да забравя", който тръгва по кината в началото на януари. Той е режисьор и продуцент познат на публиката от множество телевизионни сериали и филми като "Писма от Антарктида", "Дъвка за балончета"..

публикувано на 28.12.24 в 13:48
Изложба „Тихи речи“ на Полин Бодри и Ренате Лоренц в галерия „Структура“

"Тихи речи" в галерия "Структура"

Новината, че галерия "Структура" приключва своята дейност, развълнува артистичната общност не само в София. Седемте години активна работа, с качествени и концептуално издържани изложби, с международни проекти и програми задаваха високо ниво и перспектива за съвременното българско изкуство. Може да се каже, че през тези години галерия "Структура"..

публикувано на 28.12.24 в 12:35
Борис Христов

Неподозираният Борис

В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от неговото рождение. Борис Христов е роден на 18 май 1914 г. в Пловдив, в семейството на македонския българин Кирил Совичанов, деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация и на..

публикувано на 28.12.24 в 08:35
Стефан Димитров

Стефан Димитров: За любовта и добрите същества

До всяко добро същество да застане поне още едно, с душа и сърце – това си пожелаваме заедно с именика Стефан Димитров в днешния празничен "Артефир". Композиторът вярва, че без любов в живота – към жена или изкуство – не може. Димитров споделя с горчивина, че се сблъсква с все по-бездушни хора, подобни на изкуствен интелект. "Разликата..

публикувано на 27.12.24 в 15:50