Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тома Марков – поет на месеца на Столична библиотека

Поетът посреща 50-годишен юбилей

На 28 февруари 2023 г. от 18.30 ч. Литературният клуб на Столична библиотека посреща в поредицата си "Поет на месеца" една от най-предизвикателните фигури в съвременната българска литература, чието появяване с текст и/или на живо никога не оставя безразлични тези, които стават свидетели на това. 

Тома Марков е най-младият носител на златния медал на Европейската академия за поезия в Люксембург. Поетът, който навърши 50 години, споделя в "Артефир":

"Това е една много мила инициатива на Столична библиотека. Съвпада с 50-годишния ми юбилей. Аз не съм правил рецитали от 8 години. Мълчах... Знаете, случва се. Напоследък се чувствам много добре, защото съм заобиколен от спокойствие и любов. Винаги съм бил заобиколен от любов, но от спокойствие за първи път. Много по-приятно е, защото цял живот съм пробивал пъртини, а когато човек пробима пъртини, гледа само напред. А сега желая да стоя сред пътя и да се огледам за красивия пейзаж, защото, в общи линии, той е същността на съществуването.

Това не го правя за себе си, и за себе си, разбира се, но и най-вече за читателите, които имат вкус. Защото моята работа, за която съм създаден, е да подсказвам красивите неща на хората, които са любопитни и умни.

Литературата не е шега, това е най-малкото сложна работа, заради благодарността към този, който го е наградил с талант – това е Бог, разбира се. Аз наричам литературата "професия". Тя е може би единствената професия, в която човек не може да се пенсионира. Поетът винаги пише, но ако е поет на място, не печата винаги.

Аз желая да ме запомнят като добър човек – аз съм добър човек в действителност само на листа."

Същото нещо

А когато всичко свърши
и вече няма нищо друго,
знаеш, че не бива да го
правиш, но се впускаш,
като не забравяш да се
смееш, така, без да искаш,
да бъдеш нещо повече
от това, което беше вчера –
същият – без нито един
хляб в шкафа за хляб, без
нито едно яйце в сърцето,
без кръв и нито дори без
асфалт, по който някак
да караш... Ти няма къде
да стъпиш - наистина.
Започни отново да летиш.

Чуйте разговора от звуковия файл.

Тома Марков е български поет и музикант. Роден е през 1972 година, десет минути преди полунощ, на 26 февруари. Има интересно детство, прекарано сред жени – майка, баби и братовчедки, сред които се приучава да се държи така в компанията на дами и момичета, та те да го гледат като писано яйце. От четиригодишен го слагат да свири на пиано. И той свири. Докато на 12-годишна възраст го разкриват, че уж ходи на уроци, а не ходи и присвоява парите, за да черпи съучениците си по сладкарници, за да не го подиграват, че свири на пиано. Иначе поради вече придобитото лицемерие, Тома Марков е блестящ ученик и спортист, понеже мрази да го занимават с упреци.
Започва да пише поезия на 11 години.
Понеже обожава да му се възхищават.
Целият живот, извън поезията му, е една лъжа.
Тома Марков е щастлив.
Не е добър човек, но е човечен.
Има няколко книги с поезия…
Има и романи, но ги не цени.
Това е първото му представление пред хора от години.
Тома Марков ще бъде представен от поета Йордан Ефтимов.
След стиховете, които ще рецитира, Тома Марков не възразява да изнесе и камерен концерт, съвместно с "Макаронов квинтет".

Снимка – Столична библиотека


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05

24 пана показват ролята на азбуката в културната история на славянските народи

В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват  1140 години от успението на св. Методий .  Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...

публикувано на 04.04.25 в 15:45

"Златният кос" на 50!

В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира.  Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..

публикувано на 04.04.25 в 15:25

Георги Георгиев – между божественото и демоничното

Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" .  "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..

публикувано на 04.04.25 в 14:15