Дискусията в "Гласът на времето" е посветена на разнообразните интерпретации на обществената памет. Много хора пишат спомени или се ровят в архивите и създават съответните произведения, касаещи важни исторически събития или фигури. Други хора не са съгласни с разказаното, опровергават го или направо гневно го атакуват. А днес вече е достатъчно да пуснеш в социалните мрежи т. нар "меме", за да се задейства понякога този мимолетен и често ироничен знак като трансформатор на общественото настроение.
Разговорът е с автора на противоречиви книги като "Третият разстрел" и "Записки на слугата" – писателя Марин Георгиев, току-що издал мемоарните записки "Камъчета под езика", с д-р Петър Айолов, главен асистент във Факултета по журналистика и масова комуникация в СУ "Св. Климент Охридски", автор на книгата "Производство на несъгласие", и с д-р Азис Таш, преподавател в НБУ и Университета "Сабанджъ" – Истанбул.
Марин Георгиев разказва за новата си книга със спомени, а и за приноса на такива автори като Софроний Врачански, Захарий Стоянов, Иван Вазов и много други за колективната българска памет. Според него трябва да си готов да получиш много упреци и несъгласия, ако си тръгнал да разказваш своя вариант на истината.
Според Петър Айолов пък мемът и мемето са съвременният начин да опростиш комуникацията и да направиш знака общовалиден, дори без да използваш език понякога.
Азис Таш разказва за дневниковите записи на своя дядо Шакир и за един от мотивите да оставиш писани спомени за тези след теб – да споделиш своя опит, с цел да облекчиш живота им. Говори и за писателя Ахмед Хилми Филибелията, оставил езотерично наследство на турски език, и живял някога в Пловдив.
Мемоаристиката – от такива имена като Жан-Жак Русо, Ларошфуко, Уинстън Чърчил, Шарл дьо Гол, маршал Жуков – та до наши дни, е начин цивилизацията да огледа себе си в огледалото на преживяното, дори когато видяното не е много красиво – такъв общ извод може да се извади от изреченото в дискусията.
Гостът ни е учил режисура, актьорско майсторство и театрален мениджмънт в Париж и Ню Йорк. През 2008 година във френската столица основава компания, в която работи с артисти от над 20 държави. Двукратен носител е на наградата "Млад талант на Париж", присъждана от парижкото кметство. Създател е на фестивали, летни академии и " Театър на чудесата"..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса, кореспондент на Българското национално радио в Израел, директор на артсалон "Сели" и вицепрезидент на Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина. Тя гостува в "Артефир" по..
Кой създава ново културно пространство във Велико Търново, как можем да се включим в почистването на коритото на р. Янтра в града и какви истории ще разкаже след това там изложбата "Реките на миналото"– разказва в "Нашият ден" Гергана Иванова от фондация "Колективът". До края на седмицата продължава почистването на реката в частта край..
В Регионалната библиотека в Бургас писателят Георги Бърдаров ще представи най-новата си книга "Адажио за Мария". Авторът е решил да направи националната премиера на книгата си именно в морския град, където се намира любимата му библиотека "Пейо Яворов". На телефонната ни линия на "Нашият ден" директорката на библиотеката Яна Кършийска разказва за..
Община Плевен кани жителите и гостите на града на филмов фестивал под звездите. Днес е втората прожекция от програмата на пътуващия фестивал "Филмирай", който се провежда в Националния исторически музей в града. Повече за заглавието "Дяволски игри", което ще може да гледате тази вечер от 21 часа, както и за останалата част от програмата, разказва..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
В редакция "Хумор и сатира" сме виждали всякакви забавления и сме се убедили, че много важно е забавлението да е на точното място в точното време...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg