Истинско литературно явление е жанрово неопределимият роман на младия писател Васил Попов – "Мамник". Хорър, трилър, фентъзи в съвременна обстановка с фолклорни мотиви и трънски диалект, това са само малка част от характеристиките на произведението на завършилия екология 33-годишен автор. След като участва в конкурс за аудиосериал и го печели с идеята си за Мамник, Васил Попов постига неимоверен слушателски интерес и не закъснява предложението от издатели да превърне звука в хартия.
Ако трябва да очертаем сюжетната линия, тя звучи така:
В трънското село Вракола се случват необикновени неща – няколко човека са убити по невиждан начин, други се събуждат с особени белези по тялото.
Сякаш над селото е надвиснало нечовешко зло.
Настаненият в старчески дом Емил, заедно с граничния полицай Божана Горнева, започва да разследва странните случаи и се натъква на потулени от миналото загадки и на оживяло от българския фолклор чудовище.
В битката със злото ще им помага и един възкръснал мъртвец, който има несвършена работа на този свят…
Васил Попов е автор на разкази и романи, базирани на български митове и легенди. През годините творбите му са отличавани в редица литературни конкурси, като "Таласъмия" на клуб "Уибробия", литературния конкурс на списание "ShadowDance" и конкурса на "Сборище на трубадури" на името на Агоп Мелконян. Дебютната му книга е сборникът "Вълчи разкази".
Повече за "Мамник" научете от Васил Попов и неговия издател етнолога Тодор Станчев.
Снимки – изд. Ерове и личен архив
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..
На слушателите на "Нашият ден", които обичат смразяващи кръвта истории в горещите летни дни, Юлия Петкова предлага перфектното четиво. "Когато Давид получава имейл от непозната жена, която твърди, че има информация, свързана с детството му, той не знае как да реагира. Давид няма никакви спомени от първите 12 години от живота си. А..
От днес културното пространство NEXUS ще бъде домакин на серия семинари, посветени на симбиозата между модата и архитектурата. Първото от поредицата събития започва 17 юли от 19:30 ч. и е посветено на корените и предисторията на архитектурната мода, границите на това понятие и стила space age, повлиян силно от футуризма. Другите две лекции..
Днес (17 юли) в Дома на киното ще се състои прожекция на култовия филм "Калигула" по повод 80-годишнината на актрисата Хелън Мирън. "Калигула" е пищна историческа епопея, заснета под режисьурата на Тинто Брас с участието на Малкълм Макдауъл, Хелън Мирън, Питър О'Тул. Филмът проследява възхода на тиранина, поел с кървава ръка контрола над..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
В края на август (27-30 август) новосъздадената танцова компания Surdce ще представи в Proposition Gallery, Лондон, премиерата на спектакъла “Самодива” –..
Държавната опера в Стара Загора навършва 100 години с премиера на спектакъла "Цар Калоян" на сцената на Античния форум "Августа Траяна" – на 17 и 18..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg