Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Аркади Шарков:

Дали ваучерната схема е решение за дофинансиране на здравната система?

Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

Здравната система е недофинансирана от години. От БЛС периодично призовават за увеличаване на здравната вноска. Как могат да влязат повече пари в здравната система и пациентите да не плащат под масата, а болниците да не страдат от финансов дефицит в "Нашият ден“,  коментира Аркади Шарков, икономист в областта на здравеопазването и съветник на служебния министър на здравеопазването.

Едно от предложенията за привличането на допълнителен ресурс в здравеопазването е въвеждането на ваучерната система. В България тази схема работи под формата на ваучери за храна в размер на 200 лв., които работодателят предоставя ежемесечно. Здравните ваучери могат да бъдат използвани за закупуване на лекарствени препарати или за доплащане на болнични услуги.

Икономисти предлагат да се залеят 10% от приходите от акцизи за алкохол и цигари за преодоляване на финансовия недостиг в здравеопазването.

"Цялостната идея на акцизния данък, от една страна, е да възпрепятства използването на определен вид акцизна стока, за който той е определен. А от друга, парите, които са събрани, да бъдат заделяни за лечение или за превенцията на употреба на такъв вид стоки", казва Аркади Шарков.

Той допълва, че изчисленията показват, че постъпленията от акцизи от миналата година, биха допълнили с около 550 млн. лв. здравната система, което и един добър показател във времена на икономическа нестабилност.

Бюджетът за здраве продължава да се възприема като разход, а не като инвестиция.
Това е резултат от факта, че абсолютно всеки бюджет се гледа механично. Увеличението на бюджета трябва да се основава на оценка на въздействието. 

"Българското здравеопазване струва около 7 млрд. лв. по Каса и за допълнителното финансиране. Но има още 6 млрд. лв. за доплащания под различна форма. Това са плащания, които се въртят в системата и под една или друга форма ясно да се опише нерегламентираната част, за да се види реалното остойностяване на здравните дейности“, казва още здравният икономист.

Чуйте повече в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виенски бал 2025 в София

Проф. Румен и Мария Нейкови: Всичко е валс

Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..

публикувано на 24.02.25 в 16:41

Импулсът в мен: Вреден ли е смартфонът

Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..

публикувано на 24.02.25 в 15:26

Боровинки под Балкана

Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..

публикувано на 24.02.25 в 14:45

Архитектурата е неизбежна: Защо критиката е от съществено значение?

В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..

обновено на 24.02.25 в 10:56

Утопията е антиутопия

Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..

публикувано на 24.02.25 в 10:30