Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Калоян Илиев - Кокимото показва нови творби в "Мemento mori"

В София в галерия "Аросита" може да бъде разгледана изложбата на Калоян Илиев - Кокимото "Memento mori". Латинският израз може свободно да бъде преведен като "Помни, че си смъртен", "Помни, че ще умреш" или "Осъзнай смъртността си". Така се нарича и жанр в изобразителното изкуство, чиято основна цел е да напомня на хората за тяхната собствена преходност.

Жанрът е важна част от католическата естетика, а след традиционните образи в него, все зловещи символи като черепи и скелети, рани и демонични създания, любимият червей от колажите и карикатурите на Кокимото Кидо, идеално намира място.

"През т.нар. "Тъмен век" – пише Калоян Илиев в програмния текст към изложбата си – църковният живот бил достигнал дъното на морала и се били появили сериозни неуредици, ново контрадвижение в началото на Средновековието, довели до повишен аскетизъм и пречистване на църквата от всичко светско, от земните радости и блага, в името на благочестието и вечния живот, който очаквал праведниците. За утешение в лишенията от радостите на живота духовниците непрекъснато повтаряли: "Memento mori, homine, quia pulvis es et in pulverem reverteris" ("Помни смъртта, човеко, защото си прах и в прах ще се превърнеш"). 

Монасите в манастирите използвали "Memento mori" вместо "Добро утро, добър ден, добър вечер и лека нощ". На големи празници и в особено радостни случаи се поздравявали с антипода на "Memento mori" – "Memento vivae" ("Помни живота" или не се отказвай напълно от радостите, които Бог ни е дал и на този свят)." 

Произведенията, показани в изложбата, са създадени през последните три години и са провокирани от серията трагични събития в световен план. Може да бъдат видени до края на март в столичната галерия "Аросита".

Калоян Илиев - Кокимото за "Мементо мори"

Снимки – галерия "Аросита"
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Манипулираната реалност на Калоян Илиев - Кокимото

Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..

публикувано на 01.02.25 в 09:15

Предизвикателството да създаваш театър

Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...

публикувано на 01.02.25 в 09:10

143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора

Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..

публикувано на 01.02.25 в 08:10
Дария Шушкова, Марина Ребека и Джошуа Гереро

"Мадам Бътерфлай" от Виена

В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..

публикувано на 01.02.25 в 08:00

"С образа на онези деца, които бяхме" гостува авторът Андрес Сааведра

 "С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..

публикувано на 31.01.25 в 16:29