Музейният комплекс Kunstareal или "Ареал на изкуството" в Мюнхен е нещо впечатляващо – 5000 години културна история на 500х500 метра в едни от най-богатите музеи в света. Разположен между внушителния Кьонигсплац и прекрасната Терезиенщрасе, музейният комплекс предлага изключително разнообразие от произведения от Древен Египет до наши дни. Удобството е, че всичко е на близко разстояние. Неудобството е, че е необходимо много време, за да бъде разгледано.
В Kunstareal има общо 18 музея и изложбени зали, над 40 галерии, 6 известни международни колежа и безброй културни институции в близост, които са достъпни пеша. В момента в старата и нова пинакотека се влиза с един билет.
Новата пинакотекав Мюнхен, чиято сграда е разрушена по време на Втората световна война и не е реконструирана в оригиналния си вид, също се намира в рамките на Ареала. Пинакотеката показва предимно картини и скулптури от 18 и 19 век. Срещу нея се намира Старата пинакотека с произведения до началото на XVIII век. В същия Ареал на изкуствата е и Пинакотеката на модерното изкуство с творби от XX и XXI век.
Новата пинакотека в Мюнхен е била основана в 1853 г. от крал Лудвиг първи и е била предвидена да съхранява неговата лична колекция от 425 картини. Там са изложени главно произведения на художници от класицизма, като в последствие баварската държава закупува много платна от времето на импресионизма до модерното изкуство. В момента галерията е подложена на основен ремонт и част от колекцията е представена в партерните зали на старата пинакотека. Показани са картини на най-известните берлински художници около 1900 г. Тяхното творчество е повлияно както от френския импресионизъм, така и от възникналия във Виена "Сецесион". Такива са "Мюнхенска бирена градина" на Макс Либерман и "Големият планински пейзаж", дамските портрети на Ловис Коринт, както и портретът на Мина Гедон от Вилхелм Лайбъл, който много е впечатлил Гюстав Корбе по време на неговото пребиваване в Мюнхен.
Въпреки, че поради ремонта в помещенията на старата пинакотека не са показани всички експонати на новата, изложените платна и скулптори са подбрани много сполучливо по жанр. Също и скоковете във времето не предизвикват неудобство, защото допринасят чрез динамичност на образите и едно особено светоусещане, за добре подбраната комплектност на експозицията.
Повече за галерията чуйте в кореспонденцията на Константин Брадваров.
В епизод 592 "Трамвай по желание" представя за своята публика театралния роман на Сергей Трайков "Уилям Шекспир не е девствена". "Мъж заварва жена си да прави групов секс и побеснял изважда пистолет; Шекспир се е родил едновременно на три различни дати; режисьор филмира Шекспирови пиеси с осъвременени имена като "Секс в лятна нощ" и "Двамата..
Тази неделя " Академия комика " , литературният салон на редакция " Хумор и сатира ", за пореден път ще предложи на слушателите си увлекателни разкази от световната класика. Съчетаваме двама много различни автори, Роалд Дал и Анри Троая. Всеки посвоему открива иронията, парадокса и хумора в темата за престъплението. Актьорите Валентин..
Съвременните ритуали са онези невидими жестове, чрез които хората се опитват да останат свързани: с тялото си, с природата, със спомена. Две изложби в София карат публиката да се запита как изкуството днес възстановява изгубената връзка между човека и света, било то общност или природа. Те приканват към завръщане към тялото, към усещането, към..
Третото издание на "Нова българска типография" – изложбата в Концептуалното пространство ДОМ представя в "Артефир" дизайнерът Борил Караиванов. Куратор на експозицията, която ще бъде открита днес (22 май), е Кирил Златков. Посетителите на ДОМ ще могат да се запознаят до 27 юни с постиженията на българските дизайнери в областта на..
Събитието "Да поЧетем 24 май" ще срещне на емблематичния столичен площад "Славейков" граждани, писатели и книжари в Деня на българската писменост. Симона Василева , един от организаторите, разказва в "Артефир" за мултижанровия фестивал, който ще превърне софийския площад в читалня на открито. На 24 май от 16 ч. ще започне фестивалът "Да..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Малко преди Деня на Светите равноапостоли Кирил и Методий се отправяме към храма на книгата и словото. Програма "Христо Ботев" излъчи извънредно студио..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg