Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Началата на паметта ни във фотографски образи

Зафер Галибов
Снимка: Мариана Маринова

Една семейна хроника, изследване, фотоалбум и едновременно с това завръщане към миналото през нов контекст – това събира в себе си "Балканска фотография. Протагонистите – Тома и Никола от фотографската фамилия Хитрови" на Зафер Галибов. Според него тази книга ни връща към началата на нашата памет.


"Преди по малко от десет години попаднах в пловдивската библиотека на един добре забравен фотоалбум – колекция от снимки на Тома Хитров- разказва Зафер Галибов – Това беше силно начало. Той е известен като фотографът на нашата революционна емиграция в Букурещ, но се оказа, че има и доста повече. Двамата братя са влагали такава сърцатост в работата си, това се е отразило в техните снимки. Те се включват активно в революционното движение в страната, изграждат се като граждани на една република, много преди тя да се е случила. Проследяват нашето Възраждане и войните, работят до първото десетилетие на 20 век. По късно фамилията Хитрови заминава за Америка, в търсене на по-добър живот"

В книгата на Зафер Галибов могат да се видят иконични за нашата памет снимки – на Христо Ботев, Панайот Хитов, Стефан Караджа, както и непознат досега портрет на Филип Тотю на младини.

Още за историята на фамилията Хитрови, за нуждата от Музей на фотографията и за настоящата изложба в галерия София-прес, която проследява творчеството на Борис Маждраков, също свързан с това семейство, чуйте от Зафер Галибов в "Какво се случва".

Зафер Галибов завършва Технически университет и културология във Философски факултет на СУ "Св. Кл. Охридски“ , защитава дисертация в областта на фотографията към Института за изследване на изкуствата - БАН. Има над 50 самостоятелни изложби, включително и в Българската полярна база на остров Ливингстън. Професионалните му интереси са в областта на историята на българската фотография, журналистиката, сцeничните и изобразителни изкуства.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Излезе книга с интервюта на Митко Новков "Младежката лига"

Най-новата книга на Митко Новков се нарича "Младежката лига" и се състои от 25 избрани интервюта. Те са проведени между 2014 и 2023 г. Нарича се така, защото авторът е избрал да разговаря с млади българи, които работят в областта на културата и са избрали да го правят у нас въпреки трудностите. Както пише в анотацията за книгата, "завладяващи..

публикувано на 01.05.25 в 15:43
Ю Хуа

Отзвук от срещата с Ю Хуа в София

Известният китайски писател Ю Хуа беше в България и участва в "Литературни срещи – София". Той е жив класик на китайската литература. Пише романи, разкази, есета. По романа му "Живи", издаден у нас в превод на Стефан Русинов, има филм, спечелил специална награда в Кан. В България излезе и книгата му с есета "Китай в десет думи", която не е..

публикувано на 01.05.25 в 14:35

"Волята на мнозина" – пресечните точки между фентъзи жанра и историческите романи

През април у нас излезе епичният фентъзи роман "Волята на мнозина", първа книга от поредицата "Йерархията", дело на австралийския писател Джеймс Айлингтън. Преводач на изданието е Паулина Мичева. Действието в книгата се развива в Катенската република, измислено общество с прилики със Златния век на Римската империя . В Катен от романа..

публикувано на 01.05.25 в 13:14

Село Чавдар чете: Един месец, посветен на българската литература

В рубриката "Разговорът" на предаването “Нашият ден” разговаряхме с Григор Даулов – кмет на най-малката община в България, Чавдар, за една особено вдъхновяваща инициатива: "Месецът на книгата" . Събитието се провежда ежегодно от 2019 г. насам – от 23 април до 24 май – и превръща селото в притегателен център за любителите на литературата. "Културата е..

обновено на 01.05.25 в 12:15

"Родиния" – пространство между реалността и илюзията

На днешния 1 май – Деня на труда – в рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" по БНР, гост беше писателят Николай Терзийски , който разказа за своя роман "Родиния". Произведението, по думите на автора, е едновременно "книга пътуване" и "книга завръщане". То създава едно пространство, което едновременно е илюзионно и действително ,..

обновено на 01.05.25 в 11:05