Основна тема в разговорите и на ловци, и на риболовци винаги е била ловното майсторството.
Но с председателя на мухаро-спиниг дружеството "Огоста" Николай Иванов и с члена на това дружество Борис Александров си говорим за майсторлъка да запалиш огън в душичките на децата и младите хора – огъня на любовта към реката, към рибата в нея и опазването ѝ. И за това как с труда и дейността си можеш да получиш безспорно признание не само в рамките на своя град, област или държава, ами да накараш и чужденците, където и когато те срещнат, да те питат: "Как е Огоста?“
Говорим си и не само за риболова, а най-вече за опазването на това речно богатство чрез възпитанието на младите хора. А в Монтана те отдавна са закърмени с идеята "Хвани и пусни“. И добре знаят, че за да има риба – трябва някой да се грижи за нея и да я пази! Такова е и логото на тяхното дружество. "Пазете реките и живота в тях!“
Естествено, разговаряме и със звездите и международно признатите майстори от Федерацията на мухарите в България Йордан Савов, Росен Велев и техните колеги, които от сърце споделят опита си с младите риболовци, чрез откритите си уроци – показно – за тънкостите в този спорт. Макар думата "спорт“ да не е съвсем точна. По-скоро е редно да говорим за Изкуството на мухаро-спининговия риболов.
Накрая стана ясно и това, че най-добре е по реките често да ходят рибари. На пръв поглед може да изглежда странно, но това се оказва най-добрата стратегия за борбата с напастта "бракониерство“. Защото присъствието на рибарите обикновено им пречи.
Знаем, че човек невинаги може да е в ефир с нас, но на страницата на "И рибар съм, и ловец съм" вече можете да наваксате пропуснатото и да чуете всички предавания, а… и още нещо!
Снимки – Асен Масларски
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..
За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..
Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания..
На 21 май в Художествената галерия Колекция "Дарение Светлин Русев" в Плевен ще се състои камерен концерт на трио в състав: Татяна Майони (пиано), Евгени..
Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg