Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Световната седмица на парите

Какво се прави за финансовата грамотност на младежите в България?

Снимка: globalmoneyweek.org

Световната седмица на парите е ежегодна глобална кампания за повишаване на информираността относно важността на финансовата грамотност за младите хора от ранна възраст. Темата на събитието за 2023 г. е “Планирай парите си, планирай бъдещето си“.

Какво се прави в областта на финансовата грамотност и от какво се нуждаят младежите, за да вземат осъзнати финансови решения, в резултат на които да постигат финансово благосъстояние и финансова устойчивост, в “Нашият ден“ разказва Анка Костова, директор на Дирекция "Връзки с обществеността и протокол“ в Комисията по финансов надзор (КФН).

Анка Костова

Според нея една от приоритетните програми Комисията за финансов надзор е "Програма за небанковия финансов сектор“. Пред последните няколко години са проведени множество онлайн срещи с млади хора от 10-и и 11-и клас от цялата страна. Тези дискусии допринасят учениците да повишат своята финансова грамотност относно застрахователния и инвестиционния сектор, където са и капиталовите пазари, както и за осигурителния пазар.  

"Да имаш добра финансова култура днес се равнява на знание, което е по-скоро да се научи нов език“, казва Анка Костова.

Тя допълва, че КФН, като регулатор, акцентира върху иновациите и тяхното развитие, без да се забравя сигурността.

Криптовалути

"КФН регулира криптоактивите, когато те се предлагат през инвестиционните посредници, но не и критповалутата“, допълва Анка Костова.

Все още няма европейска регулация за този вид активи. Очаква се документът да влезе в сила през 2024 г. 

Програма “Инвестирай безопасно“

Дигиталните финанси се развиват и ще се наложат като стандартно потребителско поведение. На фона на непрекъснато предлаганите иновативни възможности, не бива да се пренебрегват и рисковете, които носят те. КФН, в качеството си на регулатор, търси баланс за гарантиране правата на потребителите на небанкови продукти, както и подсигурява добра и стабилна среда за развитие на бизнеса.

С този програма КФН надгражда предприетите до този момент мерки от предупреждения за измамни инвестиционни схеми от нелицензирани посредници. Това е стъпка  чрез онлайн пространството да дадат основни насоки как потребителите да различават законните от недобросъвестните посредници.

Иновационен хъб

КФН  сътрудничи, заедно  с поднадзорни си лица и FinTech дружества, доставчици на финансови иновации в небанковия финансов сектор, като за целта чрез апликационна форма се дава възможност на заявителите да установят неформален диалог с регулатора. 

Апликационната форма представя механизма на взаимодействие, чрез който КФН може да даде пояснения и насоки по нормативната уредба, приложима за бизнес модела на конкретния заявител. В допълнение може да му съдейства при кандидатстване за издаване на разрешение за извършваната от дружеството дейност. 

Целия разговор с Анка Костова можете да чуете в звуковия файл. 
Снимки – globalmoneyweek.org и УНСС
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емона Иванова

Емона Иванова за спорта и мечтите

Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена.  Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..

публикувано на 03.04.25 в 15:56
Мария Шаркова

Защо нараства броят на делата срещу лечебните заведения?

За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана  от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..

обновено на 03.04.25 в 10:58

146 години от обявяването на София за столица – поглед назад

На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..

обновено на 03.04.25 в 10:13
Проф. Николай Габровски

Бъдещето на донорството: ще се промени ли нагласата на българите?

Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..

обновено на 03.04.25 в 09:35

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..

публикувано на 02.04.25 в 17:20