Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Посланикът ни във Варшава Маргарита Ганева: Половин милион поляци летуват у нас

Геометричният център на Европа се намира близо до Варшава, затова в израза "Полша е сърцето на Стария континент" няма поетично преувеличение. За някои от нас тази славянска държава е Фредерик Шопен, за други – Мария Склодовска-Кюри, за трети – крал Владислав Варненчик, а за всички – вкусните ябълки в магазина и днес и красивите блондинки на плажа в близкото минало. Да, всичко това е Полша! Обаче от разговора ми с посланика ни там, Нейно Превъзходителство Маргарита Ганева, стана ясно, че поляците отново припознават България като туристическа дестинация, но вече търсят не само слънце на Черноморието.

Но да ви представя моята събеседничка. Тя е дипломат от кариерата с икономическа ориентация. По време на нейния мандат във Варшава бе открито национално туристическо представителство.

Маргарита Ганева добави, че при толкова редовни полети от Варна и Бургас и ние можем да  върнем визитата в тази толкова красива и интересна страна.

Маргарита Ганева (вляво) и Магдалена ГиговаПреди да връчи акредитивните си писма като извънреден и пълномощен посланик в Полша, дамата е бил заместник-ръководител на дипломатическата ни мисия в Прага и е оглавявала тази в Братислава. 

От статия в полски сайт научих, че Българя е страната в Европа с най-много горещи минерални извори след Исландия – 1600 и поляците доста се интересуват от СПА процедури и терапии. От разговора с посланика ни във Варшава, Маргарита Ганева става ясно, че има раздвижване и в този сектор на туризма от полска страна.

Безкрайно съм ѝ благодарна, че разкри нови аспекти от взаимоотношенията ни с Полша. Но също така, че имах възможност да разгледам сградата на дипломатическата ни мисия там. Историческата постройка на повече от 110 години е една от малкото оцелели през Втората световна война. Изумително съхранени са паркетът с шарки като персийски килим, дървените ламперии, залите с елегантни мебели, резбованите шкафове, мраморните камини и конзоли, кристалните полилеи. Посланик Маргарита Ганева прави и невъзможното да поддържа тази красота. А гордостта на салона е един от 100-те рояла Стейнуей на такава солидна възраст в света. Да се докоснеш до всичко това е безценно преживяване. Също колкото изненадата да видиш прекрасни снимки, направени от поляци в България на оградата на посолството.

Чуйте разговора в звуковия файл.


Снимки: Магдалена Гигова

По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05