Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Сингапур за 3.50 лева можеш да се нахраниш донасита

4
Снимка: Мартин Кърнолски

Сладкодумникът Мартин Кърнолски в миналото издание на "Покана за пътуване" ни пренесе в Сингапур, където е живял повече от осем години. Тогава той разкри непознати детайли от битието на азиатския град-държава. Например, че там камери дебнат на всяка крачка, пенсия е непознато понятие, а наказанието за шофьорите, заловени да карат с алкохол в кръвта, е бой с пръчки на голо. Продължението на разговора е далеч по-питателно. Точно като за рубриката ни "Пътеводител на гастрономическия стопаджия".

Оказва се, че освен вкусно в Сингапур храната е и доста евтина – за 3.50 лева човек може да се нахрани до насита с местни гозби.

От храната неусетно с Мартин Кърнолски преминахме към връзките наемодател-наемател. Сложни са ѝ трудово-правните отношения с домашните помощници в Сингапур, където също има специфични особености. Оказва се, че ако се хванете като домашна помощничка там, рискувате да попаднете в нелека ситуация. Дори и високотехнологичен рай като Сингапур не е лесен за преглъщане, стана ясно от разговора с Мартин Кърнолски, който е живял там дълги години и дори е основал българско училище в азиатския град-държава.

Повече – чуйте в звуковия файл.


Снимки: Мартин Кърнолски

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Анатомия на страха: Епизод 3 – Страхът в различните култури

Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..

публикувано на 23.02.25 в 10:45

500 археологически експоната показва изложба в НАИМ при БАН

XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.  Находките..

публикувано на 23.02.25 в 09:35
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54