Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Джералдин Чаплин с Наградата на София на София филм фест - 2023

Джералдин Чаплин
Снимка: БГНЕС

Наградата на Столичната община за цялостен принос към изкуството на киното тази година беше връчена на актрисата Джералдин Чаплин (САЩ), която участва във втори филм на режисьорката Джесика Удуърт – "Лука". Филмът бе с премиера в зала 1 на НДК на Международния София филм фест, 2023. В ролята на Генерала в кинолентата се превъплъщава Джералдин Чаплин, която имаше своите задушевни срещи с българската публика.

Ролята на Генерала е писана специално за нея и със нейно участие. Обсъждаме това от 2017 година – пояснява режисьорката Джесика Удуърт, която също е гост на фестивала. Филмът има удивителни пейзажи. "Лука" е филм за жертвоприношението и рухването на илюзията за величие. Вдъхновен е от романа на Дино Будзати "Татарската пустиня“. Първоначално възнамерявахме да снимаме в Армения, но сменихме със Сицилия.

Джесика Удуърт: "Открих картината на филма в Армения – главната крепост беше една почни запусната астрономическа станция, на един много висок угаснал вулкан в Армения, подземните кадри планирахме за една солна мина близо до Ереван, но конфликтът с Азербейджан и Covid кризата ни принудиха да сменим локациите. Изоставеният язовир близо до Палермо – това е крепостта. А подземията са близо до Сиракуза и добре стана, че преместихме продукцията, защото тези места не са познати на зрителя, те принадлежат само на филма.

Генералът беше първоначално мъж, но Джесика попита мога ли да опитам да съм мъж. И казах, че ще пробвам. Никога не успях да докарам достатъчно нисък глас, но мисля, че той или тя по-скоро изглежда като някакъв рептил, влечуго – допълва Джералдин Чаплин. На въпрос към нея: Джералдин, как гледате на ролите си в холивудското и европейското кино? Различно ли се работи от двете страни на океана? – отговорът ѝ към медиите беше:

"Да. Филмите са толкова различни. Парите са различни. А днес всичко се върти около парите. Готвех се за едно интервю и един от въпросите беше дали нещата са се променили и дали вече има повече роли за жени, за цветнокожи. Питах дъщеря си, с която имам навика да се съветвам, тя също е актриса, но избира да играе в продукции като "Аватар“, за да не ѝ разпознават лицето на улицата, дали според нея нещата са се променили. "Да, – каза тя, – например Уил Смит всъщност е зелен на цвят, той е с цвят на пари." 

"Американската киноиндустрия създава точно такива роли, каквито биха ѝ донесли най-големи приходи. А иначе американските бюджети са такива, че само с парите за боядисването на фургоните за артистите в един филм може да снимаме пет европейски продукции."

Колкото до българската публика – Джералдин Чаплин твърди, че българите са много загадъчни хора.

"Винаги съм искала да дойда и досега не бях идвала. Въпреки че имам много добри български приятели, дори съм работила с един български режисьор в третия си филм. С Петър Увалиев" – казва тя.

Българската фестивална премиера на "Лука“ беше в зала 1 на НДК, непосредствено след Церемонията по раздаване на наградите на 27-ия София филм фест и скоро филмът тръгва у нас на голям екран.

На срещата с публиката след прожекцията на премиерния филм "Лука“ на Джесика Удуърт  с участието на Джералдин Чаплин бе Димитрина Кюркчиева.

Чуйте в "Артефир“ гласа на Джералдин Чаплин в звуковия файл.

Снимка – БГНЕС

Кои са наградените тази година на София филм фест – вижте ТУК .


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"2 in 1" на Симеон Кръстев

В момента в aрт пространството на галерия Heritage, новият aрт център в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес..

публикувано на 02.12.24 в 16:23
Гергана Панчева (вдясно) и Надежда Московска

Европейските литературни пазари

Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..

публикувано на 02.12.24 в 16:16
Антон Митов и проф. Боян Добрев (вдясно)

Мултимедията в живота на проф. Боян Добрев

Професор Боян Добрев е ръководител на катедра "Стенопис" в Националната художествена академия и е доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства. Създател е на множество мултимедийни реализации за нуждите на Министерството на външните работи, Софийски университет "Св. Климент Охридски", Министерство на икономиката, Посолството на САЩ в България,..

публикувано на 02.12.24 в 15:39
Александра Рамирес

Илюстраторката Александра Рамирес: За любовта към спорта и поп-ъп изложбата Slam Dunk

Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирес е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk  в столичното галерийното пространство L44 Рамирес изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат.  Александра е специализирала в..

публикувано на 02.12.24 в 13:44

Пътешественикът Иван Кръстев и неговият "НЕпътеводител за Италия от А до Я"

Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...

публикувано на 02.12.24 в 12:44