Когато им липсва нещо, катарците викат някой да им го построи. Затова в залива са издигнали изкуствения остров Перла. Той си има три пристана за над 700 яхти, скъпи хотели и още по-скъпи къщи Някои от най-богатите обитатели на земята бяха придобили собственост тук още преди началото на строежа. Местните не са срещнали пречки със създаването на късчето земя с площ 400 хектара – с пясък и камъни разполагат в изобилие. Наистина, размахът в Доха личи и по изкуствения остров на стойност 2.5 млрд. долара. Строителството на сградите върху него вдига мизата до 15 милиарда!
Перлата на Персийския залив е с формата на бисерно колие с диаманти – 7600 жилища за 30 000 обитатели плюс още десет хиляди в близо 500 градски къщи и вили. The Pearl-Qatar също така е дом на 5-звезден кино комплекс предлагащ неописуемо филмово изживяване, включващ и център за забавления както за деца, така и за възрастни, молове и хотели. Жителите на Перлата имат много възможности да опитат насладите на острова като безплатно возене с лимузини и водни таксита.
Островът Перлата условно е разделен на няколко тематични района, всеки със собствен облик. В единия са тераси с луксозни жилища, в другия – верига от най-високите в Катар постройки, заобикалящи разкошното пристанище, в третия – малки вили в полинезийски стил около брега на "девствена лагуна", в четвъртия - къщи с мавритански "напеви".
Чрез Перлата Доха придобива репутацията на града с най-дългата луксозна настилка в света. В района "La Croisette" (Същото име като крайбрежната алея на Кан във Франция), се намират най-добрите хотели и бутици със зашеметяващи цени. В центъра на острова се отваря кръговата лагуна Порто Саудита и нейното пристанище с капацитет за 750 лодки. Има дори реплика на Венецианския мост Риалто.
Облакътяваме се на парапетите му. Като едното нищо може отнякъде да изпълзи и гондолиер, който да запее "О, соле мио!". Между другото, в близост се е ширнал цял венециански квартал с типичните за дожите жилища, които се издигат около катарското Канале Гранде. От партерните им етажи надничат безброй кафенета, магазини и ресторанти с елегантни тераси, потънали в зеленина. Изобщо, както пишат създателите на острова: "Искахме да пресъздадем най-доброто от Средиземноморието и някои други красиви кътчета от планетата."
Вярно че на катарците не им липсват средства, но как владетелят си позволява тези харчове? Оказа, че шейх Хамад бин Халифа ал Тани е наредил всички находища на нефт и природен газ да се обслужват само от местни компании, без да се дават на концесии. Печалбите се разпределят вътре в държавата, като голяма част от тях се реинвестират в строителството. В Катар няма данъци. Няма и престъпност. Твърди се, че е втората държава след Сингапур с минимален криминален контингент.
Между другото, от острова се стига до сушата по 20-километрово шосе, минаващо покрай девет частни островчета, собственост на най-богатите обитатели на Перлата. Всеки от тях носи името на най-скъпите бисери в света. Пътят води право на летище Хамад – също чудо на инженерната мисъл, но за него ще ви разкажа друг път.
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg