Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чаровният Дейвид Мънроу – недостижимият първопроходец на ранната музика

7
Снимка: davidmunrow.org

Дейвид Мънроу (1942-1976) е сред най-ярките пионери на ранната музика, който с изпълнителската и просветителската си дейност привлича хиляди хора към това изкуство. Виртуозен изпълнител на духови инструменти, който чрез вродения си чар, остроумие и ерудиция в рамките на кратката си 10-годишна кариера преобръща напълно представите на публиката за музиката на Средновековието и Ренесанса.

За Мънроу Андре Превин пише следното: "Ужасно много се възхищавам на Дейвид Мънроу по ред причини. Той е без съмнение изключителен виртуоз; това да го чуеш да свири на един от десетките инструменти, които той е превърнал в лично свое владение, е да слушаш съвършен изпълнител. Той също така е безспорният експерт в полето на средновековната и ренесансовата музика и неговият Консорт за ранна музика на Лондон е блестящата светлина в огромното поле от британски музиканти. Притежава хапливо остроумие, представлява популярен водещ, страхотен е в разказването на анекдоти, към всичко това добавя и физиономията си на леко неморален ученик и най-накрая е по-нисък от мен – статистика, която аз определено ценя".

Роденият през 1942 г. в Бирмингам Мънроу от ученик свири на фагот, блокфлейта и пиано, а освен това пее и в хора на катедралата в града. След като завършва гимназия заминава за Перу, където е преподавател в продължение на една година, като по време на престоя си проявява жив интерес към южноамериканските народни инструменти. След като се прибира в Англия, Мънроу завършва английски език в колежа Пембрук в Кеймбридж. Говори сe, че интересът му към ранната музика започва, когато вижда крумхорн, закачен на стената на изтъкнатия музиколог и професор по музика Търстън Дарт. След завършването си Мънроу се присъединява към духовия оркестър на Кралския шекспиров театър, където музикалният директор Гай Улфендън го окуражава освен на фагот да свири и на исторически инструменти по време на представленията.

Консорт за ранна музика на Лондон
През 1967 започва да преподава история на ранната музика в университета в Лестър, като през същата година създава и Консорта за ранна музика на Лондон заедно с контратенора Джеймс Боуман, виолиста Оливър Брукс и клавесиниста Кристофър Хогууд. Две години по-късно към тях се присъединява и лютнистът Джеймс Тайлър. С цветните си и ангажиращи програми Консортът концертира в Близкия Изток, Италия, Австралия и Съединените американски щати. Като солист Мънроу е сред най-търсените изпълнители на блокфлейта и създава няколко албума, демонстриращи целия обхват на инструмента – от Средновековието чак до XX век, като записът "Изкуството на блокфлейтата" му спечелва и наградата Грами през 1975 г.

Дейността на Дейвид Мънроу включва и популяризиране на ранната музика чрез аранжиране, а понякога и композиране на музика за филми и сериали, така че да привлече вниманието на публиката към ранните инструменти и техния репертоар. Сред заглавията, над които Мънроу работи, са "Шестте жени на Хенри VIII", "Елизабет Р.", "Мъж за всички сезони" и "Дяволите". Но делото му не спира дотук – създател е и на телевизионни образователни програми, а през 1971 г. става автор и водещ на радио предаване за музика за деца, излъчвано по Би Би Си 3, като написва над 700 епизода. За него Хауърд Майър Браун пише, че "специалното качество, което отличаваше Дейвид Мънроу, или поне така ми се струва, беше рядката комбинация от изобилен музикален талант, енергията и умението да организира и води други хора и невероятната способност, дадена само на няколко велики учители, да убеждава голям брой хора, че това, което е важно и привлекателно за него, също трябва да бъде привлекателно и важно за тях".


През 1975 г. Мънроу издава книгата "Инструментите на Средновековието и Ренесанса", като заедно с нея излиза и двойният албум със записи, илюстриращи различните инструменти. Освен като участници в тях музикантите от Консорта за ранна музика на Лондон присъстват и в голяма част от снимките в албума.

Яркият и неповторим живот на Дейвид Мънроу приключва на 15 май 1976, когато музикантът се самоубива на 33-годишна възраст. В списанието Musical Times излиза некролог, написан от големия английски музиколог Дейвид Фалоус, който, след като изброява всички неизмерими заслуги и постижения на Мънроу, пише следното: "Като по-лична бележка, бих могъл да добавя, че целият ход на живота ми се промени, когато чух за първи път концерт на Мънроу в Кеймбридж преди десет години – може би детайл от малко значение сам по себе си, освен че той най-вероятно е повлиял на мнозина други по целия свят по същия начин". Една година след смъртта му записът на "Танц на феите" от Антъни Холборн в изпълнение на консорт от блокфлейти, който е част от албума "Инструментите на Средновековието и Ренесанса", бива изпратен в Космоса на Златната плоча на Вояджър.


Този вторник (4 април от 23 часа) в предаването "Музика хисторика" ви запознаваме с живота и творчеството на Дейвид Мънроу чрез записи на произведения от Михаел Преториус, Гийом Дюфай, Антонио Вивалди, Александър Агрикола, Хайнрих Изаак, Филип дьо Витри, Антъни Холборн и анонимни композитори в изпълнение на Консорта за ранна музика на Лондон.

Снимки: davidmunrow.org

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59

Самочувствие на сцената с оперния певец Окан Сипахиолу

Оперният певец от турски произход Окан Сипахиолу, който живее в Италия, град Катания, се установява в оперния хор на града. Макар да завършва магистратурата си в Турция неговия живот е в Сицилия. Той ни въвежда не само в света на операта и нейния дом Италия, но и в специфичната техника "Александър", с която се занимава. Разказ за това какво..

публикувано на 30.09.24 в 13:05