Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуственият интелект или новото бъдеще на бизнеса

Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

Чрез изкуствен интелект всяка IT компания може да увеличи производителността си от 2 до 5 пъти в следващата една година. Преди броени дни се проведе първото събитие от поредицата Business Tree на БАСКОМ, което е част от серия събития с практичен характер, в които лидери от технологичния сектор се събират, за да споделят за проблемите и предизвикателствата, с които се сблъскват.

Подробности в "Нашият ден“ разказват Марина Шидеров, член на Управителния съвет на БАСКОМ, и Доброслав Димитров, председател на Управителния съвет на БАСКОМ, СЕО и съосновател на една от най-големите гейминг компании.

"Инициативата е нов практичен формат на БАСКОМ за серия от събития, в които лидери от технологичния сектор се срещат и си говорят за всички предизвикателства, с които се срещат. Идеята е за един по-различен формат, който да има истинска добавена стойност чрез съдържание“, посочва Марина Шидеров.

Тя допълва, че темата за изкуствения интелект е изключително гореща, защото това дава нова перспектива за IT сектора. Важно е бизнес лидерите да имат визия, за да пренастроят компаниите си.   

"Изкуственият интелект не е в момента темата, а е единствената тема. Каквито и епитети да използвам, няма да преувелича колко е сериозна ситуацията в същност ситуацията. В IT сектора най-бързо ще дойде при него промяната и съответно най-бързо трябва да реагира. А иначе това касае всички сектори и всички професии“, казва Доброслав Димитров.

Той допълва, че тази технология е достъпна до всички. В момента само ChatGPT има над 100 мил. потребители по света. Милиони разработчици работят с тези инструменти надграждат и ако компаниите не са в крак с това, може да станат силно излишни. 

Дали свърши времето на програмистите? Този въпрос е абсолютно валиден за всички професии, свързани с интелектуален труд.

"Трябва да се притесняваме не от изкуствения интелект, а от естествения. Тъй като едни хора, които прегърнат тези технологии и започнат да ги използват, ще станат 10 пъти по-ефективни от другите хора, които не ги ползват, и съответно ще заемат техните работни места“, твърди Доброслав Димитров. 

Марина Шидеров поясни, че сега всички IT лидери имат голяма сила в ръцете си, защото това отключва един много красив и нов свят. 

В центъра на всека една технология стои човекът, но има значение дали той иска да бъде там. Ако хората смятат да игнорират тази промяна и да си живеят без нея, ще станат силно излишни. Тези, които я ползват, ще са в пъти по-добри от тези, които не я ползват, обобщава Доброслав Димитров.

Да управляваш изкуствения интелект изисква огромна отговорност и има сериозен морален аспект. Всички в момента са се вторачили в IT сектора, защото той основополагащ и критичен сектор за икономиката.

Доброслав Димитров коментира, че данък свръхпечалба е данък "свръх икономическа глупост". В основата на всеки бизнес е това да инвестираш години и да работиш дори на загуба и в някакъв момент да реализираш печалба. За да имаме икономика на висока добавена стойност, означава да не изземваме тази стойност, когато се появи. А данък свръхпечалба ще удари индустрията с висока добавена стойност. Това е изключително опасно за бъдещето на България.

"В ръцете си държим огромна сила в момента, но зависи как ще я използваме. С колегите от IT сектора носим голяма отговорност, за това как ще се справим по възможно най-етичния начин и ще приложим тази сила в създаването на добри неща", допълва Марина Шидеров.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.



По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10