Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Terra Култура

Нова изложба изследва значението на Лунната богиня на народа мексика

Монолитът, изобразяващ Лунната богиня на народа мексика - Койолшаукуи
Снимка: БТА

Нова изложба, организирана от Музея на Темпло Майор в град Мексико, отбелязва 45-ата годишнина от откриването на монолит, изобразяващ Лунната богиня на народа мексика - Койолшаукуи, предаде АП.

Находката е знакова за мексиканската археология, тъй като хвърля светлина върху цивилизацията на народа мексика преди испанското завоевание.

В продължение на почти 500 години точното местоположение на Темпло Майор остава загадка. Религиозният комплекс е разрушен малко след като испанският завоевател Ернан Кортес нарежда да се разрушат всички сгради в Теночтитлан, столицата на Мексиканската империя, около 1521 г. 

Патрисия Ледесма, археолог и директор на Музея на Темпло Майор, казва, че нейните предшественици са се заели още през 1821 г. със задачата да спасят следите от цивилизацията на народа мексика след колониалната епоха. В продължение на повече от век обаче те не постигат голям напредък. 

Откакто е намерена, Койолшаукуи е завладяла мексиканските сърца. След стартирането на проекта за разкопки в Темпло Майор главният археолог Едуардо Матос отваря разкопките за обществеността веднъж седмично и хората се редят на опашка, за да посетят реликвата с Лунната богиня на своите предци.

Чуйте повече в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Соцбохемството е с мирис на море

В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..

публикувано на 11.12.24 в 20:52

Хуманистичната фотография на Гаро Кешишян

Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..

публикувано на 11.12.24 в 17:10
Анастасия и Румен Левордашки и Мария Мира Христова (от ляво надясно)

Красотата ще спаси света, вярват баща и дъщеря Левордашки

Актрисата и певица Анастасия Левордашка и тромпетистът и диригент Румен Левордашки гостуват в "Моето семейство" в навечерието на светлите семейни празници. С поведението си и житейската философия двамата дават ракурс на връзка между баща и дъщеря, който генерира талант, щастие и вяра в красотата. И Румен, и дъщеря му Анастасия, вярват, че..

публикувано на 11.12.24 в 16:40

Бохемският разцвет на Варна

"Бохемските места на соца. Варна" е третото поред изследване на Мариана Първанова, посветено на бохемската история на социализма. С разкрепостяването на социализма в края на 70 и началото на 80 години на ХХ век настъпва кулминацията на артистичните изяви в морската ни столица. "Във Варна си дават среща артисти на много високо ниво, създава се..

публикувано на 11.12.24 в 12:25
Мартин Колев

"Рижият котарак" – фантастичното и реалното вървят ръка за ръка

Мартин Колев е автор на сборниците с разкази "Кучето на терасата" (2009) и "Микро" (2016), както и на тетралогията "Софийски магьосници". Поредицата "Софийски магьосници" възражда в България литературния жанр градско фентъзи и се превръща в бестселър. През 2017 година е отличен с наградата за къс разказ "Рашко Сугарев" за разказа "Черни квадрати"..

публикувано на 11.12.24 в 08:30