"Временно завинаги" е най-новото заглавие на Университетски театър НБУ. Премиерата е на 13 април от 19.00 часа. Хореографите доц. д-р Татяна Соколова, доц. д-р Анна Пампулова, Яница Атанасова и Михаел Гергинов говорят чрез танцуващи тела за любов, разговор, размисъл:
"Това е малко философски поглед към света и интерпретацията на всеки по различен начин. Но всичко е обединено по някакъв начин, като елемент може да е и само на възприятие и усещане от хората, които ще го видят, но има обединяващ елемент. Вътре има и по-театрални миниатюри, които носи танцовият театър, има и изчистени концептуални танцови миниатюри. Всичко е обединено от съвременния танц. Различните погледи на хореографите представят различните възможности на нашите студенти, някои от тях и ще се дипломират с този спектакъл.“
Оксиморонното заглавие в думите се пренася като оксиморон и символ и в танцовите техники. По представлението доц. Соколова работи с четиримата хореографи и със студентите от Департамент "Театър“. Представлението е доказателство и за добрата съвместна работа на различните департаменти на университета, като доц. д-р Яна Дворецка и студентите от Департамент "Дизайн“ представят решения за костюмите на актьорите.
Анна Пампулова работи с дует и споделя за представлението: "Ще избягвам да те обичам, докато не се научиш да обичаш себе си…"
Михаел Гергинов се вдъхновява от лунния образ – като природен елемент и като отражение в самите нас: "Луната се отразява в океана, но отражението не е Луна."
Яница Атанасова представя интерпретация на темата за съня, като казва: "Сънуваме, за да срещнем най-съкровените си желания."
Татяна Соколова също работи в дует за предстоящото представление: "Отвори очи… слушай… почувствай!"
Ангелина Грозева разговаря с преподавателката и хореограф доц. д-р Татяна Соколова.
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...
В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира. Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..
Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" . "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg