“Рационалният сценарий е да бъде приет нов бюджет и това става все по-вероятно, наблюдавайки конструктивното поведение на основните политически сили“.
Това каза пред БНР доц. д-р Щерьо Ножаров, преподавател в УНСС и икономически съветник в БСК.
Според него очакванията са бюджетът да стъпи върху концепцията на бюджета на Министерски съвет и на служебното Министерството на финансите, тъй като няма време за разработка на нов. И казва, че ако не се постигне договореност, ще има “удължение на удължаването“ с някои задължителни модификации, защото удължение на миналогодишния бюджет не е достатъчно в новата ситуация.
В ефира на “Нашият ден“ Ножаров изрежда модификациите, които е важно да влязат, ако се състои такова удължение:
“На първо място, това е въпросът за общините, където имаме стандарти за делегирани от държавата дейности. Също така е важно да се разгледат допустимите инвестиционни разходи на общините, с оглед натрупаната инфлация. Важно е и да се обсъдят новите нива на минималната работна заплата и други…“.
Той акцентира и върху това, че България видимо започна да изостава от Румъния и трябва да има “преструктуриране на капиталовите разходи в бюджета“, които миналата година не са били правилно конфигурирани.
Според него е необходима и концепция какво се случва със социално-осигурителната и здравната система.
В предаването Ножаров твърди също, че България започва да плаща цената на политическата криза, защото недостигащите 3 млрд., с които де се балансира бюджетът, са средствата, които България би получила тази година по Плана за възстановяване и устойчивост, които заради липса на реформи могат да бъдат загубени или поне част от тях.
Другият съществен момент според икономиста е, че политическата криза доведе до несигурност в бизнеса.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg