Писана във време на пандемия и изолация, новата книга на Едвин Сугарев навлиза в дълбочините на съществуването ни, на човешкото изобщо, стигайки до сърцевината. Така е и наречена – "Сърцевина", а подзаглавието е "Отломки от памет".
Това е втора книга с фрагменти на Едвин Сугарев след "Изваждане на восъчните пити" от 2015 г.
Мисли, спомени, прозрения, кратки истории или фрагменти на ръба на стихотворението, сборникът на Едвин Сугарев е разнообразен и препълнен като забравен в градината съд с дъждовна вода. Дъждът е отминал, но в нея се отразява и слънчевият лъч, и облакът, и прелитащата птица, за да не забравяме, че светът постоянно се възражда.
Точно такова е усещането, когато се чете "Сърцевина", въпреки меланхолията и горчивината, която излъчват някои от фрагментите в нея. Цялата е пропита с философията на дзен, с познанието на дзен. В послеслова си със заглавие "Търсене на скритото и невидимото" Пламен Антов пише: "Това е една мистична книга. Когато преминем през нея, ако сме били достатъчно внимателни по пътя, ще сме по-мъдри, дори и да не го разберем."
Чуйте Едвин Сугарев.
Снимки – БГНЕС и изд. Знаци
Представянето на "Сърцевина" в Бургас е на 25 април от 18 ч. в ЦСИБ от 18 ч.
Среща ги работата. Телевизия, документалистика, кино... Тя е културолог, изследовател към БАН, както и сценарист на най-новия български игрален филм "Преди да забравя", който тръгва по кината в началото на януари. Той е режисьор и продуцент познат на публиката от множество телевизионни сериали и филми като "Писма от Антарктида", "Дъвка за балончета"..
Новината, че галерия "Структура" приключва своята дейност, развълнува артистичната общност не само в София. Седемте години активна работа, с качествени и концептуално издържани изложби, с международни проекти и програми задаваха високо ниво и перспектива за съвременното българско изкуство. Може да се каже, че през тези години галерия "Структура"..
В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от неговото рождение. Борис Христов е роден на 18 май 1914 г. в Пловдив, в семейството на македонския българин Кирил Совичанов, деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация и на..
До всяко добро същество да застане поне още едно, с душа и сърце – това си пожелаваме заедно с именика Стефан Димитров в днешния празничен "Артефир". Композиторът вярва, че без любов в живота – към жена или изкуство – не може. Димитров споделя с горчивина, че се сблъсква с все по-бездушни хора, подобни на изкуствен интелект. "Разликата..
Стефан Вълдобрев, композитор, актьор, музикант, певец и режисьор се включва в "Артефир" часове преди концерта, с който отбелязва имения си ден. На сцената, разбира се, ще бъдат "Обичайните заподозрени" (Иван Лечев, Стоян Янкулов, Мирослав Иванов, Веселин Веселинов-Еко). Мястото на концерта този път е клубът City Stage в подлеза на НДК – от..
В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от..
Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички..
Преживяването – на него държи актрисата Стефания Кочева, която днес празнува своя имен ден. Тя е част от трупата на Сатиричния театър "Алеко Константинов",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg