Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Децата от училището в Русаля се нуждаят от спортно игрище

Снимка: @Rusalya

Те са 38, родени са в крайно бедни семейства в различни села и градове, но са талантливи и са имали късмета да станат част от семейството на едно необикновено училище.

Основното училище по изкуства и занаяти "Димитър Екимов" в село Русаля, Великотърновско, е единственото у нас частно учебно заведение, за което родителите на децата не плащат нищо. Грижата за малките ученици е изцяло поета от екип от учители, наставници, експерти, психолог, социални работници, медици, които са денонощно с тях. Децата живеят в пансион, но политиката на училището е те да не губят връзка със семействата си.

Според създателите на училището Анимари Димитрова и Златко Златков тези даровити деца с трудна съдба са богатство, което трябва да бъде опазено и да му се даде шанс за развитие, защото обществото ни има нужда от тях.

Мащабният замисъл на учебния комплекс, разположен сред красива природа, в близост до университетски град и важни исторически места, включва учебни корпуси за основния курс, гимназия (засега неосъществен поради недостиг на средства), жилищна сграда (вече почти изцяло запълнена), сграда за хранене и помощни кабинети, спортни игрища и съоръжения. Осъществяването му е възможно само благодарение на дарителите и всеотдайността на екипа. Всички завършили 7 клас продължават обучението си в различни гимназии в страната, но не остават без материална и морална подкрепа от своето училище. Някои вече имат и индивидуални спонсори, което е голямо постижение и неоценима помощ за екипа на училището в Русаля, който продължава да се грижи за своите възпитаници дори след завършването им.

Голяма мечта и непосредствена необходимост за децата е истинско спортно игрище на открито, за да могат да спортуват на безопасен и чист терен с подходящо оборудване. Това е поводът Анимари Димитрова и Златко Златков да гостуват в рубриката "Всичко за образованието" с надежда хора с щедри сърца до помогнат за сбъдването на тази мечта.

"Работата ни по домове за деца, лишени от родителски грижи, спомняте си, че преди няколко години България беше пълна с такива домове, а пък самите домове – пълни с деца – и там ние разбрахме, че всъщност, ако искаме да помагаме, наистина да помагаме в най-общия смисъл на думата, ние трябва да се заловим с тези деца. И тогава се роди идеята да направим едно училище, което да даде дългосрочност, устойчивост и наистина образование и възпитание на тези деца, които да продължат живота си като нормални хора…Опитваме се да създадем балансирани съвременни млади хора, обичащи живота, човека и природата, адекватни на времето, в което днес трябва да живеем." – казва Анимари Димитрова.

"Това е нашата "принадена стойност", понеже с един бизнесмен бяхме говорили преди време във връзка с това, че търсехме средства и той каза "Ама къде е вашата принадена стойност?"… Тя не е материална, но тя е принадена стойност за обществото и в бъдеще това ще бъдат хората, които ще дадат своя принос към нашата държава." – обобщава Златко Златков.

Целия разговор чуйте в звуковия файл, а ако искате да помогнете децата от училището в Русаля да имат истинско спортно игрище, можете да го направите чрез Plartformatabg.com и с дарителски SMS с кодова дума DMS IGRA на номер 17777.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Института по полимери на БАН разработват нови екосъобразни и приложими полимери

Представителите от ИП-БАН ас. Ина Анастасова – носител на наградата "Проф. Иван Шопов“ на Съюза на химиците в България "Изявен млад учен в областта на полимерите“ за 2025 г., Анна Пранчева – носител на награда за най-добър доклад на 16-ата научна сесия "Младите учени в света на полимерите" 2025 г. и отличена с грамота за достойно представяне в..

публикувано на 06.04.25 в 11:15
Проф. Петя Осенова

За мрежите от думи и езиковите технологии

Има теми и дялове от науката за езика, които не са често предмет на разговор дори в предаването "За думите". Не за друго, а защото е много трудно да бъдат "преведени" на достъпен за нас, неспециалистите, език. Такава област безспорно е компютърната лингвистика, иначе казано, обработката на естествения език така, че да може да бъде анализиран и..

публикувано на 06.04.25 в 08:25

В Салала кола върви нагоре с изключен двигател

Когато бях малка, в научнопопулярно списание (може би "Космос"), прочетох за антигравитационния хълм в Салала. Тогава султанатът Оман ми се струваше толкова невъобразимо далечен и екзотичен! Щом имах възможност да посетя тази държава, освен Руб Ал Хали, втората по големина пустиня в света след Сахара, бях много ентусиазирана да видя това магнетично..

публикувано на 05.04.25 в 12:05
„Вампирова булка“, илюстрация на Любен Зидаров към „Български приказки“ от Николай Райнов, 1974

Скритата сила на вълшебната приказка: Целебните приказки

Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в общочовешкото психическо функциониране. Още оттогава вълшебната приказка е част от професионалния психоаналитичен и терапевтичен арсенал. "Приказката е мост между съзнаваното и несъзнаваното… ние..

публикувано на 05.04.25 в 11:35
Пейо Яворов

Яворов на френски език

Малко повече от 80 стихотворения, няколко писма – до Мина, до Дора Габе, предсмъртните писма на поета до д-р Кръстев и Тодор Александров и част от автобиографията, която той диктува на Владимир Василев, са включени в двуезично издание, излязло наскоро във Франция. Избраното заглавие е на поетичната антология "Подир сенките на облаците", съставена от..

публикувано на 03.04.25 в 09:03