Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Венцеслав Николов – музикантът-мислител

Снимка: личен архив

Проф. Венцеслав Николов е един от онези съвременни творци, за които с пълно основание може да се каже, че притежават поливалентен талант и усет към изкуството. Той е активно концертиращ артист-виолончелист, диригент, педагог, писател, поет и белетрист. Изнесъл е над 1000 концерта като солов и камерен изпълнител по целия свят – от най-западните ширини на Северна и Южна Америка до далекоизточния азиатски регион и има реализирани над 200 звукозаписа за различни компании. Като педагог той е сред любимите професори по камерна музика в НМА "Проф. Панчо Владигеров" в София, а също така е и основател на лятната академия на остров Фьор в Северно море. Ръководител е на семинари и майсторски класове в България, Европа и Съединените щати. Сред именитите музиканти, с които той си сътрудничи, са имена като цигуларите Сашко Гаврилов, Георги Бадев, Минчо Минчев, Веселин Парашкевов и пианистите Бруно Канино, Николай Евров, Снежина Гълъбова, Радослав Николов и Ружка Чаракчиева, с която получава наградата "Кристална лира" в раздела "Камерна формация" за юбилейния им концерт на 19 април 2008 г. под наслов "50 години на сцената" в залата на Национално музикално училище "Любомир Пипков".

От 1983 година проф. Венцеслав Николов се налага и като диригент със създадения от него "Колегиум Музикум", както и с различни симфонични и камерни оркестри в България и в чужбина. Изявява се на фестивалите във Витен, Улм, "Мартенски музикални дни" в Русе и др.

Получава заслужено признание от редица именити свои съвременници, като особено ценни сред тях са тези на двама от неговите учители: Мстислав Ростропович и Янош Щаркер.

"Венцеслав Николов живее на сцената в свой собствен музикален свят!"– отбелязва Мстислав Ростропович, а Янош Щаркер нарежда изкуството му като постижение, сред най-големите в съвремието ни.

Репертоарът на проф. Николов обхваща повече от 400 творби – от виолончеловите концерти до виртуозни миниатюри, от барока, класиката и романтизма до съвременността и новата българска музика, а много съвременни композитори са му посветили свои творби. Затова не е случайно, че доайенът на българската музика, композиторът Панчо Владигеров казва:

"Превъзходен артист и преди всичко проникновен музикант. Безупречен инструменталист, човек с голяма ерудиция. Неговата способност да изпълнява музика от всички стилове и епохи, в това число съвременни класици е достойна за истинско възхищение."

А композиторът Константин Илиев отбелязва:

"Венцеслав Николов принадлежи към онези изключителни музиканти, които съчетават виртуозността с откритата емоционалност, с богатото въображение. Неговото вдъхновено изкуство се нарежда сред постиженията на най-големите."

Венцеслав Николов се откроява и като писател-белетрист с точно око за детайлите от живота на музиканта. Пише разкази, импресии, приказки и легенди, пътеписи, автор е на 12 книги.

"Ние – казва проф. Николов – живеем някакъв живот, който се опитваме да го направим осезаем, да го пипнем… А всъщност ние сме нещо несигурно, ние непрекъснато се променяме… Опитвам се непрекъснато да разбера и да приема, че не съм нещо константно, което съществува, а нещо, което непрекъснато се променя и се движи. И когато това бъде разбрано, животът става по-интересен."

Друга широкообхватна тема, която вълнува творческото съзнание на проф. Венцеслав Николов е въпросът за същността на изкуството, какво е онова, което може да бъде определено като изкуство и мястото му в днешния ни живот. По този въпрос проф. Николов споделя:

За тези и още свои мисли, както и за някои от най-ярките моменти в жизнения и професионалния си път разказва самият проф. Венцеслав Николов в предаването "Студио музика" на програма "Христо Ботев" във вторник, 25 април, от 19.30 часа, в което ще звучат и негови изпълнения на образци от барока до съвременността.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пътеводно звезда в операта на певицата Леонора Илиева

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва   Националната музикална академия "проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От 7..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" ще отбележи Международния ден на музиката – 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59

Самочувствие на сцената с оперния певец Окан Сипахиолу

Оперният певец от турски произход Окан Сипахиолу, който живее в Италия, град Катания, се установява в оперния хор на града. Макар да завършва магистратурата си в Турция неговия живот е в Сицилия. Той ни въвежда не само в света на операта и нейния дом Италия, но и в специфичната техника "Александър", с която се занимава. Разказ за това какво..

публикувано на 30.09.24 в 13:05

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 октомври 2024 г.

1 октомври Свири Германският симфоничен оркестър с диригент Андрис Пога. 3.00 часа – Лили Буланже (1893-1918), "В една тъжа вечер" (D'un soir triste). 3.12часа – Анри Дютийо (1916-2013), Концерт за виолончело "Tout un monde lointain" (Цял един далечен свят). Солист: Анастасия Кобекина (виолончело). 3.40 часа – Владимир Кобекин (р.1947), Gaillarda..

публикувано на 30.09.24 в 09:24