Проф. Венцеслав Николов е един от онези съвременни творци, за които с пълно основание може да се каже, че притежават поливалентен талант и усет към изкуството. Той е активно концертиращ артист-виолончелист, диригент, педагог, писател, поет и белетрист. Изнесъл е над 1000 концерта като солов и камерен изпълнител по целия свят – от най-западните ширини на Северна и Южна Америка до далекоизточния азиатски регион и има реализирани над 200 звукозаписа за различни компании. Като педагог той е сред любимите професори по камерна музика в НМА "Проф. Панчо Владигеров" в София, а също така е и основател на лятната академия на остров Фьор в Северно море. Ръководител е на семинари и майсторски класове в България, Европа и Съединените щати. Сред именитите музиканти, с които той си сътрудничи, са имена като цигуларите Сашко Гаврилов, Георги Бадев, Минчо Минчев, Веселин Парашкевов и пианистите Бруно Канино, Николай Евров, Снежина Гълъбова, Радослав Николов и Ружка Чаракчиева, с която получава наградата "Кристална лира" в раздела "Камерна формация" за юбилейния им концерт на 19 април 2008 г. под наслов "50 години на сцената" в залата на Национално музикално училище "Любомир Пипков".
От 1983 година проф. Венцеслав Николов се налага и като диригент със създадения от него "Колегиум Музикум", както и с различни симфонични и камерни оркестри в България и в чужбина. Изявява се на фестивалите във Витен, Улм, "Мартенски музикални дни" в Русе и др.
Получава заслужено признание от редица именити свои съвременници, като особено ценни сред тях са тези на двама от неговите учители: Мстислав Ростропович и Янош Щаркер.
"Венцеслав Николов живее на сцената в свой собствен музикален свят!"– отбелязва Мстислав Ростропович, а Янош Щаркер нарежда изкуството му като постижение, сред най-големите в съвремието ни.
Репертоарът на проф. Николов обхваща повече от 400 творби – от виолончеловите концерти до виртуозни миниатюри, от барока, класиката и романтизма до съвременността и новата българска музика, а много съвременни композитори са му посветили свои творби. Затова не е случайно, че доайенът на българската музика, композиторът Панчо Владигеров казва:
"Превъзходен артист и преди всичко проникновен музикант. Безупречен инструменталист, човек с голяма ерудиция. Неговата способност да изпълнява музика от всички стилове и епохи, в това число съвременни класици е достойна за истинско възхищение."
А композиторът Константин Илиев отбелязва:
"Венцеслав Николов принадлежи към онези изключителни музиканти, които съчетават виртуозността с откритата емоционалност, с богатото въображение. Неговото вдъхновено изкуство се нарежда сред постиженията на най-големите."
Венцеслав Николов се откроява и като писател-белетрист с точно око за детайлите от живота на музиканта. Пише разкази, импресии, приказки и легенди, пътеписи, автор е на 12 книги.
"Ние – казва проф. Николов – живеем някакъв живот, който се опитваме да го направим осезаем, да го пипнем… А всъщност ние сме нещо несигурно, ние непрекъснато се променяме… Опитвам се непрекъснато да разбера и да приема, че не съм нещо константно, което съществува, а нещо, което непрекъснато се променя и се движи. И когато това бъде разбрано, животът става по-интересен."
Друга широкообхватна тема, която вълнува творческото съзнание на проф. Венцеслав Николов е въпросът за същността на изкуството, какво е онова, което може да бъде определено като изкуство и мястото му в днешния ни живот. По този въпрос проф. Николов споделя:
За тези и още свои мисли, както и за някои от най-ярките моменти в жизнения и професионалния си път разказва самият проф. Венцеслав Николов в предаването "Студио музика" на програма "Христо Ботев" във вторник, 25 април, от 19.30 часа, в което ще звучат и негови изпълнения на образци от барока до съвременността.
Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..
Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:
Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На сцената със солистките застава Фестивалният симфоничен оркестър с диригент Емил Табаков в партньорство със Coфийcĸaта филхармония. Маестро Емил Табаков споделя, че не търси прилики с празничния..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния..
В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg