Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мартина Иванова:

Как да пренаредим матрицата и да се разведем със стреса?

92% от хората не се чувстват емоционално свободни

Мартина Иванова, магистър психолог и холистичен терапевт
Снимка: БНР

Мартина Иванова е магистър-психолог, холистичен терапевт и мастер преподавател по методите на техники за емоционална свобода. Тя е автор на първата книга, издадена в България, която учи как да се разведеш със стреса и стъпка по стъпка да се разделиш с травматичното минало и да чувстваш радостта от живота.

"В тази структурирана матрица нещата се подреждат по един или друг начин. Тези методи са изключително практични. Много ефективни дълбинно въздействащи и моята страст, мечта, желание и мисия с която съм тръгнала, е да дам тези терапевтични методи в ръцете на обикновения човек“, казва Мартина Иванова.

И допълва, че терапевтите имат своите знания и практики и знаят как да подходят към различни случаи. Обикновеният човек, който живее в този модерен свят и който страда от тревожност, депресия и от всякакъв вид стрес и неговите ефекти, трябва да има знания, как да се справя с тези проблеми.

"Всички ние преживяваме микротравми още от детството си, такива уж незначителни ситуации, в които родители ни са ни оставяли на село или са ни оставяли в детската градина, или поради други незначителни поводи, ние като малки сме се чувствали изоставени, пренебрегнати по един или друг начин“, допълва психологът.

Книгата "Изцели животът си с ТЕС или презареждане на матрицата“ съдържа практически инструменти за всеки човек както да се справи с настоящия стрес, така и да последва неговата симптоматика, за да разбере откъде тръгва и да изцели причините за това.

Защо е нужно да се разведем със стреса?

Не би трябвало да имаме проблем със стреса. Той има проблем с нас, защото сме в една непрестанна стресова реакция, която ни показва, че сме в постоянна заплаха и привежда тялото в режим "бий се или бягай". Тази част от мозъка, която действа по този начин, е подсъзнанието.

Посланието 

"Емоционалността не е нещо лошо. Не е нещо, от което можем да отървем, като го пренебрегнем. Обръщайте си внимание и когато се чувствате по някакъв начин, не се опитвайте да го потискате, по-скоро си дайте си почивка. Дайте си 5 минути пауза от динамиката на живота, вгледайте се навътре и си задайте силни въпроси. Какво преживявам, какво чувствам, защо този камък ми тежи и защо ме е стегнало това чувство, какво има зад това? Когато използваме тези потупвания, които са описани в книгата, нашето подсъзнание ще ни даде още информация", казва още Мартина Иванова.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12