Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Камбаната на Петрѝч: Символ на българската свобода

| обновено на 04.05.23 в 09:05
Паметник „Камбана“ в местността „Боището“ – село Петрич
Снимка: zlatitsa.com

Намираме се в динамичен период за България и българската история, защото тези дни са памет и за Априлското въстание. Златица е една от знаковите общини в България, която съхранява тази памет. Тя остава във времето като скрит исторически диамант за развръзката на Априлското въстание.

По време на Априлското въстание от 1876 г. първата и единствена победна битка на Хвърковатата чета на Бенковски е спечелена в с. Петрѝч.

Паметникът „Камбана“ край село Петрич е изграден в знак на почит към загиналите 172-ма жители на селото при погрома на Априлското въстание през 1876 г. По процент на жертвите, спрямо броя на жителите на селото, Петрич се нарежда на второ място след град Батак.

Това дава основание на летописеца на бунта Захарий Стоянов да заяви за тях: „Бедните, Тия държат първо място между ония села, които изградиха темела на българската свобода с пепелището на своето село!“. Този текст е изписан върху величествения паметник във форма на разпукната камбана – символ на възраждането на българската освободителна идея, саможертвата на народа в борбата за човешки правдини и възстановяване на държавата ни.

Мястото не е избрано случайно – в местността „Боището“ на 23 април 1876 г. петричани и Хвърковатата чета, водена от войводата Георги Бенковски, нанасят първото в историята на съзаклятието поражение.


В ефира на “Нашият ден“ кметът на община Златица, Стоян Генов, сподели, че в града ще се проведе събитие в памет на героите от Априлското въстание. Той отбеляза, че  Петрѝч е мястото, където е била спечелена първата и единствена битка по време на въстанието. Всяка година на 5 май, се отдава почит на загиналите 172 души по време на сражението.

Този петък ще се проведе събитие пред паметника "Камбана". Кметът отправя покана към всички родолюбиви българи от Средногорието да се присъединят към тях.

Чуйте интервюто в звуковия файл.

Снимки: Уикипедия, zlatitsa.com
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Митев

Владимир Митев за ситуацията в Близкия изток

Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..

публикувано на 28.07.25 в 15:25

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05