Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Камбаната на Петрѝч: Символ на българската свобода

| обновено на 04.05.23 в 09:05
Паметник „Камбана“ в местността „Боището“ – село Петрич
Снимка: zlatitsa.com

Намираме се в динамичен период за България и българската история, защото тези дни са памет и за Априлското въстание. Златица е една от знаковите общини в България, която съхранява тази памет. Тя остава във времето като скрит исторически диамант за развръзката на Априлското въстание.

По време на Априлското въстание от 1876 г. първата и единствена победна битка на Хвърковатата чета на Бенковски е спечелена в с. Петрѝч.

Паметникът „Камбана“ край село Петрич е изграден в знак на почит към загиналите 172-ма жители на селото при погрома на Априлското въстание през 1876 г. По процент на жертвите, спрямо броя на жителите на селото, Петрич се нарежда на второ място след град Батак.

Това дава основание на летописеца на бунта Захарий Стоянов да заяви за тях: „Бедните, Тия държат първо място между ония села, които изградиха темела на българската свобода с пепелището на своето село!“. Този текст е изписан върху величествения паметник във форма на разпукната камбана – символ на възраждането на българската освободителна идея, саможертвата на народа в борбата за човешки правдини и възстановяване на държавата ни.

Мястото не е избрано случайно – в местността „Боището“ на 23 април 1876 г. петричани и Хвърковатата чета, водена от войводата Георги Бенковски, нанасят първото в историята на съзаклятието поражение.


В ефира на “Нашият ден“ кметът на община Златица, Стоян Генов, сподели, че в града ще се проведе събитие в памет на героите от Априлското въстание. Той отбеляза, че  Петрѝч е мястото, където е била спечелена първата и единствена битка по време на въстанието. Всяка година на 5 май, се отдава почит на загиналите 172 души по време на сражението.

Този петък ще се проведе събитие пред паметника "Камбана". Кметът отправя покана към всички родолюбиви българи от Средногорието да се присъединят към тях.

Чуйте интервюто в звуковия файл.

Снимки: Уикипедия, zlatitsa.com
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

1007 умрели птици: цената на новогодишните фойерверки

В днешната рубрика "Епизоди от живота" обръщаме внимание на една тревожна тенденция, свързана с празничната пиротехника, и нейното въздействие върху дивите животни. Сигналът бе подаден чрез публикация в социалните мрежи с многозначителното заглавие "За пиратките, фойерверките, празниците, хората и животните...". В навечерието на новата година екипът..

публикувано на 07.01.25 в 09:57
Ана-Мария Кръстева и Камелия Славчева (вдясно)

Връзката между религията и психичното здраве и психопатологията

Каква е връзката между специфичните начини на вярващия човек за справяне с предизвикателствата и различните измерения на стреса. Доколко важна част от живота на човека е вярата? Как приема религиозните си убеждения? Дали се осланя на Бога в трудна ситуация, или разчитате на собствените си усилия? Дали се стреми към по-близко общение с Бога? За..

публикувано на 07.01.25 в 08:10

Импулсът в мен: Новогодишни обещания

Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..

публикувано на 06.01.25 в 14:51
Максим Делчев, Ана-Мария Кръстева и Вартануш Топакбашян

Светлината от празниците Ханука за евреите и Рождество за арменците

На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..

публикувано на 06.01.25 в 13:15

Богоявление и Ботев – празник и памет в Калофер

На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът"  в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..

обновено на 06.01.25 в 12:51