На 3 май се чества Международния ден на Слънцето, който започва през 1994 г. по инициатива на Европейската секция на Международното дружество за слънчева енергия. Целта на тази инициатива е да привлече вниманието на хората към възобновяемите енергийни източници.
През 1997 г. в България за първи път е честван Денят на Слънцето. Инициативата идва от Българската секция към Международното общество за Слънчева енергия.
Едно от най-добрите средства за наблюдение на срлънчевата активност е LOFAR телескопът. Той е уникален със способността си да наблюдава голяма част от небето и да се използва за изследване на много различни феномени, за разлика от традиционните оптични телескопи. Огромното количество генерирани данни, около 3 Gb/s на станция, е предизвикателство, но и възможност за развитие на нови технологии за обработка, съхранение и анализ на Big Data наблюдения. В момента в Холандия има общо 40 LOFAR станции, а в Европа още 13 станции. Сега се строят още две станции – в Латвия и Италия.
Скоро България ще разполага със собствена LOFAR станция. Участието в мрежата на LOFAR ще даде отлична възможност на български учени и студенти да се развиват и допълнят отличните си оптични изследвания с авангардни радио наблюдения.
Доц. д-р Камен Козарев е известен астрофизик от Бостънския университет в САЩ и експерт по слънчева астрофизика. Той е участник в проекта на радиотелескопа LOFAR и Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория при БАН.
Доц. Козарев споделя в ефира на предаването “Нашият ден“, че скоро ще бъде открит първият професионален радиотелескоп в България, който ще се намира до Националната обсерватория “Рожен“.
“Този телескоп представлява една ферма от антени, голяма кокото футболно игрище. С помощта на модерните технологии можем да насочваме телескопа без да има никакви части, които се движат“, обяснява доц. д-р Козарев.
“Нашата станция ще бъде единствената в Югоизочна Европа и ще бъде най-източната и най-южната от всички други. Надявам се до 2025 г. да е построена.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg