Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неочакваните форми и изражения на грижата

"Неочаквана грижа" е групова изложба, организирана от Института за съвременно изкуство - София. Тя започна през април 2023 г. в подлеза на Орлов мост – основно обществено място в центъра на София. В продължение на един месец изложбата ще включва 9 видео арт произведения от местни и международни артисти. Всяко произведение ще бъде представено непрекъснато в продължение на десет дни в един от трите идентични изоставени магазина, които се намират един до друг.

С участието на артистите: Венета Андрова, Алжбета Бачикова, Елиза Джул Браун, Отворена група (Юрий Билей, Павло Ковач, Антон Варга), Ивелина Иванова, Полин Кърние Жарден & Feel Good Сooperative, Адриан Паци, Мориц Щум, Дриант Зенели. Куратор е Васил Владимиров.


Неочакваното винаги е имало известен чар, призив да се изследва отвъд познатото и в неизвестното. В тази изложба неочакваното е не само тема, но и основен компонент на нейната структура. То ни предизвиква да преразгледаме разбирането си за грижата, да изследваме начините, по които тя може да се прояви в неочаквани форми и изражения.

Форматът и мястото на изложбата сами по себе си са акт на грижа, придавайки ново значение и функция на изоставените магазини, които осветяват подлеза. Тъмното, преходно пространство се превръща в платно за радикално експериментиране, пространство, в което ограниченията на конвенционалното представяне на изкуство са пренебрегнати и заменени с нови възможности за взаимодействие с общността.


В първия сегмент самите произведения на изкуството са атестат за трансформиращата сила на грижата, като ни приканват да поставим под въпрос самите основи на създаването и представянето на художествено произведение. Сблъскваме се с критика на преобладаващите властови структури, които управляват нашето общество, като ни предизвикват да се замислим кой създава изкуството, кой се възползва от него и дали то включва общностите, които се стреми да представлява. Художниците преминават отвъд критика и се превръщат в активни двигатели на промяната, като целенасочено и смислено включват хора от определени общности в художествения процес. По този начин те въплъщават акт на грижа, съпричастност и състрадание, трансформирайки самата природа на изкуството и неговата роля в нашето общество.


Във втория сегмент художниците излагат на показ присъщата абсурдност и противоречивост на определени социални и икономически процеси, като ни помагат да разберем нашата субординация и вследствие да се противопоставим на неизбежността на тези системи. И накрая, в третия и последен сегмент се прилагат алтернативни начини на разказване на истории, за да се предаде грижа и съпричастност, които често липсват в изображенията, които комуникират насилие и травми.

Изложбата служи като ефективно напомняне за радикалния потенциал на изкуството, неговата способност да ни провокира, да ни вдъхновява и да трансформира света около нас. Чрез иновативния си формат и силното си съдържание тя предлага визия за грижа, която е едновременно мечтателна и практична, призовавайки ни да се ангажираме с неотложните проблеми на нашето време и да приемем неочакваното във всичките му форми.

Повече за проекта научете от художничката Мария Налбантова, част от ИСИ.

Снимки: ФС на ИСИ
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Брайл ФМ навърши 10 години

Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят.  Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно.  Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..

публикувано на 26.11.24 в 18:46

Пространството на книгата

Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..

публикувано на 26.11.24 в 17:06

Изкуственият интелект отново повдига въпроса какви сме ние

"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...

публикувано на 26.11.24 в 16:31
Цвета Ботева

Музикалната метафора като лечение с Цвета Ботева

Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия.  Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..

публикувано на 26.11.24 в 16:10
Валентина Радинска

Валентина Радинска с премиера на книгата "Синът ми Степан"

"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..

публикувано на 26.11.24 в 14:05