Как гражданите могат да се ориентират кое е добро и кое лошо, кое истина и кое – неистина, ако следят дневния ред на медиите от изтеклата седмица, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Веселин Стойнев, зам.-главен редактор на списание "Bglobal", медиен анализатор в "Дойче Веле" и автор на текста "Нима Гешев не е от добрите, щом лошите искат да го убият?".
"Терористичен акт" и "атентат"
"След изявлението днес в НС на министър Демерджиев, че всъщност семейството на главния прокурор не е било в колата с него, щетите по колата са незначителни и израелският експерт е влязъл в България същия ден, много скоро преди взрива, трима депутати от ПП/ДБ изведоха заключението, че "покушението" е инсценирано и поискаха оставката на ръководителя на Националната следствена служба и зам.-главен прокурор Борислав Сарафов, защото не може да претендира, че е безпристрастен. Всъщност благодарение на него и на този израелски експерт, който никой не го знае кой е, се разпространи внушението за кратера и т.н. и тези внушения добиха легитимност. На всичкото отгоре, през цялото време те говореха за кортеж, а се оказа, че е една-единствена кола."
Кой има полза от такъв наратив
"Това е въпросът, на който трябва да се отговори. Единият вариант е да е инсцениран от "потърпевшите" и които го разследват, както каза депутатът Атанас Атанасов от коалиция ДБ, т.е., че това е само инсценировка. Но пък депутатът Ивайло Мирчев допълни и още една теза – каква е връзката с български охранителни фирми, включително в застрахователния сектор. Т.е. тази инсценировка да е в интерес на трета страна, която да нагнети обществено напрежение. Едно от най-очевидните заключения, които можем да направим, е, че самият главен прокурор Гешев е заинтересован от това да се постави в ролята на жертва, защото предстои гласуването на Закона по Плана за възстановяване и устойчивост с механизма за разследване на главния прокурор. И той вероятно се опасява, че такова мнозинство вече е събрано и решението е взето, включително и от партиите, които по някакъв начин се свързваха досега с него. Явно и те са готови да му "бият шута".
Явно той в ролята си на жертва си надява някаква защитна броня.
Другата теория е евентуалното му влизане в политиката с тази нова героична поза, която е добър трамплин за политическа кариера, ако бъде наистина освободен от длъжност.
Цялата работа е в това, заигравката е в това, че навсякъде по света едно такова събитие е нещо изключително лошо – да бъде атакувана колата на главен прокурор. Но за България, трябва да се знае контекстът на страната и тогава, ако се знае контекстът, се оказва, че добрите и лошите често пъти са с разменени места. И това е доста опростено, нещата са много по-сложни и нюансирани."
Коя е мафията в България
"Ако някаква мафия искаше да убие главния прокурор, тя щеше да го е свършила вече. Ако е искала да го сплаши, може би е успяла, ако изобщо е тя – мафията. Да не забравяме, че мафията в нашия регион не е нещо извън властта. Тя е срастване с властта. Т.е. тази мафия не е така да се каже лошите, а пък добрите да са в държавата. Напротив – държавата е проядена от лошите, които са се настанили в нея. И затова имаме такова огромно недоверие и сме толкова цинична ситуация да не можем да изразим в първите часове човешко съчувствие към човека Иван Гешев и случилото му се просто защото ние не вярваме на нашите институции. Не вярваме на прокуратурата, не вярваме на медиите, които транслират всякакви внушения безкритично. Не вярваме, че ще има и следствие, което да докаже истината.
Единствено вярваме в некадърността на тези институции, която се потвърди и през този случай. Че дори и един случай като този не могат да спретнат като хората и той се разпада и разплита още от самото му начало. Така че не смятам, че тук има някаква мафия, която иска да убие главния прокурор. Но може да има други интереси в средите на лошите, които искат да се възползват от създалата се ситуация, включително и да използват името на Гешев за някакви свои цели. Това е по-сложна игра, в която главният прокурор от самостоятелна важна фигура на шахматната дъска, да кажем – царица, се превръща в пешка, която служи в играта на някой друг.
Вече не може да става дума за никаква държава и никакво доверие в нищо у нас, особено в институциите, а още повече в прокуратурата, която не случайно не може да бъде променена и е толкова централизирана и има такъв голям отпор при опитите да бъде променена.
Кои са тези мафиоти, на които Гешев толкова е навредил, че те искат да му отмъстят. Не сме чули нито едно такова знаково дело. Не сме чули и за нито един обвинен и осъден бивш управник, практически главният прокурор няма врагове. Защо не приключи историята с пачките и кюлчетата на Борисов, например. Все казва, че ще приключи това дело, но то така и не приключва. Т.е. силата на прокуратурата е в това да държи едни документи и дела на "трупчета" и с тях да оказва политически натиск и съответно да се пази. В случая заплахите на Гешев към Бойко Борисов бяха – внимавай, как ГЕРБ ще гласува за Закона за разследване на главния прокурор, защото делото за кюлчетата в нощното ти шкафче мога да го задействам всеки момент. В крайна сметка имаме една абсолютно саморазголена в некадърността си прокуратура."
Снимка – Савина Спасова, БНРПрез 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg