Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Конакчиева: Не очаквам големи промени след коронацията на Чарлз III

| обновено на 08.05.23 в 11:01
Британският крал Чарлз III и кралица Камила отправят поздрав от балкона на Бъкингамския дворец след коронацията си в Лондон, Великобритания, 6 май 2023 г.
Снимка: БГНЕС

И днес в Обединеното кралство продължават тържествата по случай коронацията на крал Чарлз Трети. Принц Хари обаче се прибра обратно в Америка незабавно след церемонията. 

По-рано приключи коронацията на крал Чарлз Трети в Уестминстърското абатство в Лондон. Пищната, тържествена и помпозна церемония, в която бяха спазени древни ритуали, продължи два часа.

Короната бе поставена на главата на Чарлз Трети, след което архиепископът на Кентърбъри – главата на Англиканската църква, му се закле във вярност, както сториха и всички останали духовни лица и благородници в залата.

В момента, в който короната бе поставена на главата на Чарлз, както в Уестминстърското абатство, така и извън него, се чуха бурни възгласи: „Боже, краля ни пази!“, гърмяха топовни салюти из цялото кралство и камбанен звън огласи страната за две минути. 

Кралицата консорт Камила също бе коронясана и стана кралица. Свидетели на събитието станаха милиони по телевизионните екрани и 2 300 високи гости лично в абатството – президенти, премиери, монарси, известни личности. 

Присъстваше и българският премиер Гълъб Донев.


“За мен събитието беше историческо, защото от много години не  имало коронация в Англия, второ, защото всички очакват някаква промяна. Моите очаквания са да се промени тази монархия“.

Това каза в ефира на “Нашият ден“ Мария Конакчиева, пресаташе на Френския институт в София.

Според нея кралете и кралиците в тази вековна държава са сантимент на нацията и може би в “този мултикултурен свят, те ще останат една константа“, защото именно монархът е този, който не трябва да бъде политически ангажиран.

В предаването тя изрази надежда, че светът ще се променя, но монархията ще бъде константа.

“Днес преживяваме друга травма, икономическа, когато Елизабет е коронясана е имало еуфория. Дори с малкото наличие на телевизори в семействата, церемонията е била гледана от 29 млн. англичани, а днес с цялата налична техника, е била гледана от 20 млн.“, посочва още тя.

И заявява, че вярва в промяната на краля към народа се, защото е видяла как веднага се е появила парламентарната република, още в първите му посещения в чужбина.

“Второто посещение на Чарлз беше в Германия, никой не очакваше. И това е всъщност парламентарната монархия, защото парламентът реши, че той трябва да отиде в Германия. Той искаше да отиде в Канада или Австралия. Чарлз влиза в одежите на крал, но няма никаква власт. Чуват се гласове, че той ще направи нещо, не съм сигурна, че той няма просто да следва политиката на правителството, както винаги е било и при Елизабет Втора“, посочва още Конакчиева в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Село Чеканчево: Живот като на кино

Българското турне на "Семейно радио" продължава с директно излъчване от село Чеканчево, община Горна Малина. По време на традиционните кулинарни дни, в подвижното студио на програма "Христо Ботев" в двора на шеф Лъчезар Лачев се срещаме със самия него сред аромати и вкусове на ястия от световната и традиционната българска кухня, както и с..

публикувано на 05.07.25 в 14:22
проф. Тодор Тагарев

Най-главният ключ във войната все още е в Украинската армия

Защо САЩ спират оръжейните доставки за Украйна и как това ще се отрази на войната там, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Тодор Тагарев , ръководител на Център по мениджмънт на сигурността и отбраната към БАН. "Аз мисля, че украинското ръководство е напълно ясно, че не може да разчита на САЩ по начина, по който разчиташе до..

публикувано на 05.07.25 в 08:55

Терапевтичната комуникация – нова ера в детското здравеопазване

Фондация "За Доброто", Нов български университет и специализирана болница за активно лечение по детски болести "Проф. д-р Иван Митев" поставят началото на нова ера в детското здравеопазване с първата по рода си следдипломна квалификация по терапевтична комуникация в педиатрията. Едно дете никога не забравя престоя си в болница. В болничната..

публикувано на 04.07.25 в 17:25

Дял от земеделска земя – производство по делба

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Стоянка Стайнова, гр. Свети Влас:  Наследница съм на малко земеделска земя от моя дядо, но не мога да получа дяла си поради следните пречки:  Дядо ми имаше пет деца. Единият от синовете му е емигрирал в Русия преди 85 години, през..

публикувано на 04.07.25 в 14:45
адв. Йорданка Бекирска

Споделеното родителство и правата на децата

Защо са необходими промени в Семейния кодекс?  Съвместно упражняване на родителските права – равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота на детето. Защо е важно за детето? Какви са положителните и дали има отрицателни страни? Споделеното родителство и правата на децата е темата на предаването "Законът и Темида". Йорданка Бекирска –..

публикувано на 04.07.25 в 12:50