И днес в Обединеното кралство продължават тържествата по случай коронацията на крал Чарлз Трети. Принц Хари обаче се прибра обратно в Америка незабавно след церемонията.
По-рано приключи коронацията на крал Чарлз Трети в Уестминстърското абатство в Лондон. Пищната, тържествена и помпозна церемония, в която бяха спазени древни ритуали, продължи два часа.
Короната бе поставена на главата на Чарлз Трети, след което архиепископът на Кентърбъри – главата на Англиканската църква, му се закле във вярност, както сториха и всички останали духовни лица и благородници в залата.
В момента, в който короната бе поставена на главата на Чарлз, както в Уестминстърското абатство, така и извън него, се чуха бурни възгласи: „Боже, краля ни пази!“, гърмяха топовни салюти из цялото кралство и камбанен звън огласи страната за две минути.
Кралицата консорт Камила също бе коронясана и стана кралица. Свидетели на събитието станаха милиони по телевизионните екрани и 2 300 високи гости лично в абатството – президенти, премиери, монарси, известни личности.
Присъстваше и българският премиер Гълъб Донев.
“За мен събитието беше историческо, защото от много години не имало коронация в Англия, второ, защото всички очакват някаква промяна. Моите очаквания са да се промени тази монархия“.
Това каза в ефира на “Нашият ден“ Мария Конакчиева, пресаташе на Френския институт в София.
Според нея кралете и кралиците в тази вековна държава са сантимент на нацията и може би в “този мултикултурен свят, те ще останат една константа“, защото именно монархът е този, който не трябва да бъде политически ангажиран.
В предаването тя изрази надежда, че светът ще се променя, но монархията ще бъде константа.
“Днес преживяваме друга травма, икономическа, когато Елизабет е коронясана е имало еуфория. Дори с малкото наличие на телевизори в семействата, церемонията е била гледана от 29 млн. англичани, а днес с цялата налична техника, е била гледана от 20 млн.“, посочва още тя.
И заявява, че вярва в промяната на краля към народа се, защото е видяла как веднага се е появила парламентарната република, още в първите му посещения в чужбина.
“Второто посещение на Чарлз беше в Германия, никой не очакваше. И това е всъщност парламентарната монархия, защото парламентът реши, че той трябва да отиде в Германия. Той искаше да отиде в Канада или Австралия. Чарлз влиза в одежите на крал, но няма никаква власт. Чуват се гласове, че той ще направи нещо, не съм сигурна, че той няма просто да следва политиката на правителството, както винаги е било и при Елизабет Втора“, посочва още Конакчиева в интервю за БНР.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..
Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт? Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..
Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg