Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Конакчиева: Не очаквам големи промени след коронацията на Чарлз III

| обновено на 08.05.23 в 11:01
Британският крал Чарлз III и кралица Камила отправят поздрав от балкона на Бъкингамския дворец след коронацията си в Лондон, Великобритания, 6 май 2023 г.
Снимка: БГНЕС

И днес в Обединеното кралство продължават тържествата по случай коронацията на крал Чарлз Трети. Принц Хари обаче се прибра обратно в Америка незабавно след церемонията. 

По-рано приключи коронацията на крал Чарлз Трети в Уестминстърското абатство в Лондон. Пищната, тържествена и помпозна церемония, в която бяха спазени древни ритуали, продължи два часа.

Короната бе поставена на главата на Чарлз Трети, след което архиепископът на Кентърбъри – главата на Англиканската църква, му се закле във вярност, както сториха и всички останали духовни лица и благородници в залата.

В момента, в който короната бе поставена на главата на Чарлз, както в Уестминстърското абатство, така и извън него, се чуха бурни възгласи: „Боже, краля ни пази!“, гърмяха топовни салюти из цялото кралство и камбанен звън огласи страната за две минути. 

Кралицата консорт Камила също бе коронясана и стана кралица. Свидетели на събитието станаха милиони по телевизионните екрани и 2 300 високи гости лично в абатството – президенти, премиери, монарси, известни личности. 

Присъстваше и българският премиер Гълъб Донев.


“За мен събитието беше историческо, защото от много години не  имало коронация в Англия, второ, защото всички очакват някаква промяна. Моите очаквания са да се промени тази монархия“.

Това каза в ефира на “Нашият ден“ Мария Конакчиева, пресаташе на Френския институт в София.

Според нея кралете и кралиците в тази вековна държава са сантимент на нацията и може би в “този мултикултурен свят, те ще останат една константа“, защото именно монархът е този, който не трябва да бъде политически ангажиран.

В предаването тя изрази надежда, че светът ще се променя, но монархията ще бъде константа.

“Днес преживяваме друга травма, икономическа, когато Елизабет е коронясана е имало еуфория. Дори с малкото наличие на телевизори в семействата, церемонията е била гледана от 29 млн. англичани, а днес с цялата налична техника, е била гледана от 20 млн.“, посочва още тя.

И заявява, че вярва в промяната на краля към народа се, защото е видяла как веднага се е появила парламентарната република, още в първите му посещения в чужбина.

“Второто посещение на Чарлз беше в Германия, никой не очакваше. И това е всъщност парламентарната монархия, защото парламентът реши, че той трябва да отиде в Германия. Той искаше да отиде в Канада или Австралия. Чарлз влиза в одежите на крал, но няма никаква власт. Чуват се гласове, че той ще направи нещо, не съм сигурна, че той няма просто да следва политиката на правителството, както винаги е било и при Елизабет Втора“, посочва още Конакчиева в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40