Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как специалност "Европеистика" помага за по-единна Европа?

Снимка: european-union.europa.eu

Денят на Европа е празнуван на 9 май всяка година и е посветен на мира и единството в Европа. Това е денят, който почита историческата Декларация на Шуман, изнесена от френския министър на външните работи Робер Шуман на 9 май 1950 г.

В Декларацията на Шуман се предлага създаването на Европейска общност за въглища и стомана (ЕОВС), която ще предостави общ контрол върху тези производства на страните участнички. Това предложение е считано за началото на Европейския съюз, който днес познаваме.

Антонина Димитрова е председател на клуб "Европеистика" към СУ "Свети Климент Охридски" в София и е голям защитник на европейските ценности. Тя вярва в идеята за общност и единство в Европа, и се стреми да помага за насърчаване на идеала за такова сътрудничество. 

Като студент по специалност "Европеистика", тя има възможността да изучава историята и политическата ситуация на Европа, както и тази за създаването и развитието на Европейския съюз. Антонина споделя, че обучението по "Европеистика" е изключително трудно, но ерудираният преподавателски състав я мотивира да бъде “най-добрата версия на себе си“. Преподавателите не само разширяват нейните знанията, но помагат да развие увереност в способности си. 

В своята дейност като председател на клуб "Европеистика", Антонина се стреми да вдъхновява младите хора да се включат в общността и да помогнат за изграждането на по-силна и по-единна Европа. Тя вярва, че любовта към ЕС се ражда в различни моменти при всеки човек.

“Пламъкът на моя огън го запали една преподавателка в университета, която ни каза да не обичаме ЕС, какъвто го виждаме, а да обичаме идеята, която стои зад него“, казва Димитрова в интервю за БНР.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: european-union.europa.eu
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15