Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виргиния Захариева: Можем да притежаваме нашето минало, защото можем да сменяме отношението си към него

Снимка: virginianotes.com

Някъде около 15 години по-късно отново четем Зайците на Виргиния Захариева. Прибрала на едно добро място всички написани от нея истории, които от немалко време са познати като "9 зайци", авторката пак разхожда читатели из вътрешната си география, където разказът се движи свободно като звук, за който няма граници и препятствия. Американската библиотечна асоциация включи обичания от мнозина роман в списъка си със значими книги, а сега той излиза и в ново, допълнено издание. То е направено по американската редакция на книгата, в която са разработени по-пълно мъжките образи, но все така се носи като чиста вибрация, която откликва на света.

Наративът започва уж класически, но само за да се разкаже по начина, по който скачат емоциите и мисълта у човека. Романът е хибриден, в него има елементи на дневник, мемоари, поезия и публицистика и ни движи във времето. Той разказва историята на едно момиченце на 6 и една жена на 46 години. В началото Манда, за която четем с притаен дъх и любопитство, расте в сърцето на социализма – през 60-те и с тираничната си баба. Във втората част – 40 години по-късно, същото дете е вече жена, която живее в годините на демокрацията.


По думи на Марин Бодаков в "9 зайци" има много страх, гняв, смях, секс и преди всичко много жива и свободна литература, а по тези на литературните критици – Виргиния Захариева е един от талантливите представители в същата тази съвременна българска литература.

Книгата ѝ ни показва падането и ставането, преодоляването на кризите и настъпването на щастливия живот, за да ни припомни, че удоволствието е нещо, което носим в себе си през целия си житейски път. Отключваме го обаче, когато изберем да се вгледаме навътре в собственото си тяло.

Детството е онова, което до голяма степен ни формира като пораснали личности и ако изберем да разглеждаме авторитетите, с които то ни среща, в по-широк аспект, ще разберем, че имаме едно голямо предимство, смята Виргиния Захариева – всъщност именно "ние можем да притежаваме нашето минало, защото можем да сменяме отношението си към него". Така ще ни е и някак по-просторно вътре, тъй като узряването – казва още тя е да имаш повече пространство в себе си за чувстване и интерпретации.

Какво за "9 зайци", малката рецептурна книжка към романа, "Руската баня" в него, плътните мъжки образи, любовта, живота и писането трябва да знаем – чуйте от Виргиния Захариева в звуковия файл.


На 11 май от 18.30 в Топлоцентрала Виргиния Захариева и Мария Силвестър ще четат от новоиздадения роман "9 зайци", посветен на актьора Христо Живков, който скоро ни напусна.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поезията на Ани Илков излезе във внушителен том

Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън".  Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година.  Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..

публикувано на 06.02.25 в 15:57

Графичният роман "МАУС" излезе на български език

Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore.  "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..

публикувано на 06.02.25 в 15:14

Изкуството на документа

Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..

публикувано на 06.02.25 в 12:10

Българският културен институт в Берлин през 2025 година

"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година  – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...

публикувано на 06.02.25 в 10:53
Мила Искренова

Хореографът Мила Искренова в деня на своята 65-годишнина

С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..

публикувано на 06.02.25 в 09:40