"На 11 май 2003 г. беше създадена Националната асоциация на професионалистите по здравни грижи. И за тези 20 години ние, като организация, постигнахме много в регламентиране на професиите от направление здравни грижи."
Това каза пред БНР Милка Василева, председател на Националната асоциация на професионалистите по здравни грижи.
Тя допълва, че всички медицински сестри, акушерки, фелдшери, лекарски асистенти, медицински и рентгенови лаборанти, както и рехабилитатори, трябва да бъдат горди, че техните професии имат регламент.
Медицинските сестри у нас са намалели драстично – близо двойно за последните 30 години. Ако през 1990 г. броят им е бил близо 54 000, през 2021 г. те се свиват до под 29 000. Социално-икономическите условия в страната са главната причина голяма част от специалистите по здравни грижи да променят своята професия, а друга част избраха да бъдат част от трудовия пазар на други европейски държави.
Василева е категорична, че трябва да има ясно бъдеще за здравните грижи, защото без тях няма здравеопазване.
"Независимо от катастрофата в здравеопазването, от тежките проблеми на страната като цяло, все още има политици, които мислят, че трябва да се намерят правилните стъпки, за да останат професионалистите по здравни грижи в България", казва още Милка Василева.
На 17 май 2023 г. в София ще проведе кръгла маса "20 години по-късно – ще катастрофира ли здравната ни система заради липса на професионалисти по здравни грижи, има ли все още време за решение?" с участие на политици, за да бъдат поставени проблемите на специалистите по здравни грижи.
Най-многобройната съсловна организация в системата на здравеопазването си поставя за цел да продължи да работи за издигането на престижа на специалистите по здравни грижи.
Чуйте подробности в звуковия файл.
За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..
На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..
Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..
Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..
В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg