"На 11 май 2003 г. беше създадена Националната асоциация на професионалистите по здравни грижи. И за тези 20 години ние, като организация, постигнахме много в регламентиране на професиите от направление здравни грижи."
Това каза пред БНР Милка Василева, председател на Националната асоциация на професионалистите по здравни грижи.
Тя допълва, че всички медицински сестри, акушерки, фелдшери, лекарски асистенти, медицински и рентгенови лаборанти, както и рехабилитатори, трябва да бъдат горди, че техните професии имат регламент.
Медицинските сестри у нас са намалели драстично – близо двойно за последните 30 години. Ако през 1990 г. броят им е бил близо 54 000, през 2021 г. те се свиват до под 29 000. Социално-икономическите условия в страната са главната причина голяма част от специалистите по здравни грижи да променят своята професия, а друга част избраха да бъдат част от трудовия пазар на други европейски държави.
Василева е категорична, че трябва да има ясно бъдеще за здравните грижи, защото без тях няма здравеопазване.
"Независимо от катастрофата в здравеопазването, от тежките проблеми на страната като цяло, все още има политици, които мислят, че трябва да се намерят правилните стъпки, за да останат професионалистите по здравни грижи в България", казва още Милка Василева.
На 17 май 2023 г. в София ще проведе кръгла маса "20 години по-късно – ще катастрофира ли здравната ни система заради липса на професионалисти по здравни грижи, има ли все още време за решение?" с участие на политици, за да бъдат поставени проблемите на специалистите по здравни грижи.
Най-многобройната съсловна организация в системата на здравеопазването си поставя за цел да продължи да работи за издигането на престижа на специалистите по здравни грижи.
Чуйте подробности в звуковия файл.
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg