Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво (не)знаем за красота на взаимодействиeто на елементарните частици?

В София Тех Парк се провежда пролетна среща на международната организация на физиците, изследващи елементарните частици

Международна организация на популяризиране на физиката на елементарните частици.
Снимка: Международна организация на популяризиране на физиката на елементарните частици

Международна организация на популяризиране на физиката на елементарните частици (IPPOG) провежда своята пролетна среща в София Тех Парк. Целта на тази организация е да популяризира работата, философията и откритията на хората, които работят в ЦЕРН.

Устройства, които улавят космическите лъчи и ги превръщат в тонове, както и космическо пиано, това е малка част от чудесата, които ще се случват до 13 май 2023 г. в първия научно-технологичен парк в България. Като част от програмата на конференцията, на 12 и 13 май е предвидена отворена сесия, която е насочена към учители, студенти и ученици по физика от цялата страна.

"Международна организация на популяризиране на физиката на елементарните частици е мрежа от учени, преподаватели в областта на науката и специалисти по комуникации, които работят по целия свят в областта на научното образование и стремящи се да постигнат обществена ангажираност към физиката на елементарните частици."

Това казва в интервю за БНР Зорница Захариева, която работи повече от 20 години в ЦЕРН.

Тя допълва, че физиката на елементарните частици е наука за материята, енергията, пространството и времето. Организацията предоставя най-новите открития в тази вълнуваща област и помага на младите хора да направят своите открития, като им разкрива по разбираем начин красотата на взаимодействията на елементарните частици. 

"Има няколко възможности да популяризираме физиката. Единият от тези начини е да поканим ученици, учители да дойдат на посещение в ЦЕРН и да видят какво правим там. Но ние смятаме, че това, което можем да направим, е ние директно да отидем при учениците, за да може да се докоснат до всички тези изследвания и да имаме директния контакт с младите хора. Ние направихме програмата с нашите колеги от София Тех Парк и в тясно сътрудничество с Института по ядрена енергетика и ядрена физика“, казва Клер Адам, съпредседател на Международната организация на популяризиране на физиката на елементарните частици.

Тя посочва, че една от основните теми по време на "мастер класовете“ ще бъде терапия с помощта на елементарни частици. Това са приложения, създадени за медицински цели, които са свързани с лечението на различни заболявания. Планирани са и специални сесии на посветени на квантовите компютри.

"Опитваме да предадем начина, по който да правят научните изследвания и те да бъдат отворени в дългосрочно бъдеще, за да бъде решен конкретен изследователски проблем. Искаме да вдъхновим младите хора и това ще помогне за тяхната креативност, за развитие на тези дейности, а това са част от нещата, които София Тех Парк се попитва да направи", споделя Клер Адам. 

Предвиден е и дигатален тур за представяне на ЦЕРН по време на срещите на учителите и учениците, както и "мастер класовете“, които правим с тях, казва още Зорница Захариева. 

"Едно от интересните неща във физиката на елементарните частици това са космическите лъчи, които идват към Земята и специално неоновите лъчи, и нашата цел е да уловим тези частици с помощта на детекторите, които използваме“, пояснява Клер Адам. 

На 12 май 2023 г. от 20:00 часа в откритите площи на научно-технологичния парк ще се проведе концерт “Music of Physics”, който ще обедини талантливи музиканти и физици, посветили се на изследването на елементарните частици.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво вълнува Поколението Z: Личният поглед на Рая Господинова

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" участва Рая Господинова, ученичка в 12 клас на Първа английска гимназия, с която обсъждаме Поколението Z и какво вълнува младите хора днес. "Аз много си харесвам поколението", споделя Рая и допълва: "Успях да се обградя с хора, които са свестни". Тя заявява, че е ангажирана с всичко, което се..

обновено на 03.10.24 в 11:15

Монография на учени от БАН с насоки за по-практическо обучение

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" гостуват двама от авторите на колективната монография  " Процесуален подход в образованието. Развиването на ключови компетентности чрез философия и гражданско образование" .  Книгата разглежда важни аспекти на образованието и различните подходи към него. Една от ключовите теми е използването..

обновено на 03.10.24 в 10:34

Имунната система през есента: Как да се подготвим за грипния сезон?

В предаването "Lege Artis" беше обсъдена темата за имунната система през есента, като специалистите по вирусология предупредиха за предстоящ бум на заразните болести у нас. Един от водещите експерти в областта на имунологията и алергологията, акад. д-р Богдан Петрунов,  объсди темата в ефира на предаването. " Имаме два пътя за стимулиране на имунитета..

обновено на 02.10.24 в 12:46
 Експертен център за хемофилия, таласемия и други редки доброкачествени хематологични заболявания при деца

Йордан Недевски: България е на добро място в лечението на децата с хемофилия

Конференцията на Европейския хемофилен консорциум ще се проведе от 4 до 6 октомври 2024 г. в Гранд хотел "Милениум София", съобщават организаторите. Това ежегодно събитие събира водещи експерти в областта на хемофилията, пациенти, представители от европейските асоциации по хемофилия, представители на фармацевтичната индустрия и други заинтересовани..

публикувано на 02.10.24 в 11:59

Майки с колички и възрастни хора – част от дебата за достъпната среда

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" се обсъжда темата за достъпната среда за хора с увреждания , майки с колички и възрастни хора. Събеседник е Валентина Христова , представител на общността "Мостове" и майка на дете с увреждане, която разказва за кампанията "Задай посока". Основната цел на кампанията е да насърчи гражданите..

обновено на 02.10.24 в 11:54