Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Глаголицата – наука и мистика

Зографско евангелие, 10 век, глаголица, лист 43 б.
Снимка: архив на Анисава Милтенова

1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест на съвършеното творение на светите Кирил и Методий фондация "Глаголитика" ще представи през 2025 година цикъл от лекции под надслов "Научни и богословски аспекти в изучаването на глаголическата писменост". Авторки на беседите са доц. Татяна Илиева от Кирило-Методиевския научен център на БАН и д-р Инна Димитрова – двете съуправителки на фондация "Глаголитика" – гостенки на предаването"За думите".

Великото творение, излязло изпод перото на Константин Философ, наречен Кирил и брат му Методий, но вдъхновено от Бог, е не просто средството, с което славяните да пишат и четат, но израз на правото им да имат достъп на своя език до мъдростта на Създателя. По-късно тя е заместена от кирилицата, която ползваме и днес, но в която остават някои от глаголическите знаци за звуковете, характерни за старобългарския славянски език.

Глаголицата е безспорно постижение на световната цивилизация, което не губи своята стойност. Нещо повече, тя продължава да предизвиква ума, знанията, но и въображението не само на учените, но и на много широк кръг неспециалисти. Това е чудесно, но крие и риска от създаването на наукоподобни и незащитими теории за глаголическите букви. Затова е похвално всяко усилие на учените да хвърлят светлина върху достоверните хипотези и да развенчаят митовете около символиката на глаголическите знаци.

Д-р Инна Димитрова, Венета Гаврилова и доц. Татяна Илиева (отляво на дясно)
С тази задача доц. Татяна Илиева и д-р Инна Димитрова изнасят своите беседи пред софийска аудитория, имат планове да гостуват и в други български градове, както и извън страната. На основата на лекциите доц. Илиева смята да подготви книга с етюди върху всяка от 38-те глаголически букви. Фондация "Глаголитика" има идея да създаде интерактивен музей на Кирило-Методиевото дело, за осъществяването на която се надява на широка обществена подкрепа.

Защото България и ние, българите, имаме основанията, но и дълга да не забравяме и да припомняме на света за основната заслуга на българската държава за опазването и продължението на стореното от светите първоучители и да не се отказваме от нещо, което е част от нашата идентичност.

Чуйте разговора с доц. Татяна Илиева и д-р Инна Димитрова:


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Желю Желев, философът-президент

Промените в България, тръгнали през 1989 г., извадиха пред обществото фигури – дотогава сравнително неизвестни, върху които изведнъж се стовари политическата тежест да осъществят успешно преминаването към демокрация и пазарна икономика. Една от тези фигури беше д-р Желю Желев, първият председател на СДС и първият свободно избран български..

публикувано на 15.05.25 в 08:25
проф. Нешо Чипев

Проф. Нешо Чипев: Черно море става все по-топло, но не и по-солено

Черноморската екосистема има своите специфични функции. Не е никак лесно да се прогнозира и разбере въздействието на който и да е фактор, било то климатични, човешки или космически, върху системата, в това число и черноморската. Това е така, защото те се състоят от облак от връзки. Тук говорим за ефекта на пеперудата, т.е. ако на едно място..

публикувано на 13.05.25 в 16:10

Хоботът на слона има над 1000 мускула

Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд! Че аз за себе си рядко подхващам тиган или тенджера. И изведнъж… усвоявах рецептурник за любимите ми гиганти. В тайландската провинция Сурат Тани Elephant hills е мястото, където всеки миг е познание за нещо ново, а всяка гледка – скрийнсейвър за компютъра. Приключението започва..

публикувано на 13.05.25 в 15:45

Какво наричаме "магично"? Петър Желязков за илюзиите на ума

На 7 юни предстои пролетното издание на Ratio Forum , озаглавено "Магията на реалността". Темата, макар на пръв поглед да звучи мистично, всъщност има съвсем рационално обяснение. Един от организаторите на събитието, Петър Желязков , пояснява, че под "магично" трябва да разбираме не свръхестественото, а способността на някои хора да заблуждават..

обновено на 13.05.25 в 13:02
Калоян Димитров

Еврика! Успешни българи: Калоян Димитров

Калоян Димитров е ученик от Американския колеж в София. Двамата със съотборника си Момчил Колев са лауреати от Националния конкурс "Млади таланти" и представители в Европейското младежко научно изложение (EXPO Science Europe), което се проведе през юли миналата година в Сараево по линия на МИЛСЕТ. Проектите на тандема са свързани все с приложения..

публикувано на 12.05.25 в 17:05