Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Графологията – наука и изкуство

Тодор Тодоров: Графологията гарантира на гражданите справедливост

Графологичните експертизи – като доказателство в наказателните и граждански дела при оспорване на графологичната експертиза. Каква е разликата между графическа и графологична експертиза? Колко струва графологичната експертиза на подпис? Как се оспорва автентичността на саморъчно завещание?

За графологията – като наука и като изкуство – Тодор Тодоров, графолог и криминалист, автор на книги и картини, консултант на предаването, разказва повече в "Законът и Темида":

"Графологията, първо, идва от гръцкия термин "графо", което означава учението за почерка и разнообразието му. Това е много древна наука – още Аристотел е споменавал за нея. Оттогава са познати моменти на изследване на графически обекти. 

Графологията почива основно на психологическия анализ. И затова тя е и наука, и изкуство. Успехът на графолога зависи само от две неща – от познания и от много опит. Опитът е водещ.

Някои специалисти твърдят, че посредством графологията може да се изследва всичко и да се стига до различни изводи. Единственото нещо, до което не може да се стигне и не може обосновано да се предполага, това със сигурност е полът на автора.

Когато говорим за графически експертизи, говорим за изследване на почерци, подписи, някои печати, или документи, като цяло. Най-често такива документи са договори, биографични справки, граждански състояния, декларации. Онези, които създават умишлено документ с неистинско съдържание, попадат под удара на закона.

Графологичните експертизи са чести доказателства в наказателни и граждански дела

Графологията гарантира на гражданите справедливост", категоричен е Тодор Тодоров.

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Измененията в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие – последици

До какви последици за собствениците на имоти водят направените изменения на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, приети в пленарна зала на 9 февруари 2024 г.? Доколко са съобразени с Конституцията на Република България тези поправки? Как ще бъдат обезщетени собствениците на имоти? Какъв е казусът на Кирил Киров , собственик на имоти около..

публикувано на 21.02.25 в 12:45

Екскурзоводът – разказвач на истории и пазител на традиции

На 21 февруари светът отбелязва Международния ден на екскурзовода – професия, която има ключова роля в опазването и популяризирането на културното наследство. По този повод разговаряме с Румяна Титерякова , дългогодишен екскурзовод и преподавател в Пловдивския университет, за предизвикателствата пред професията и необходимостта от баланс между..

обновено на 21.02.25 в 12:37

130 години от рождението на Анка Ламбрева – първата българка, обиколила света

Анка Ламбрева е име, което днес малцина познават, но нейната история заслужава да бъде помнена. Тя остава в историята като първата българска жена, осъществила околосветско пътешествие, и доказва, че ограниченията, наложени от времето и обществото, не могат да спрат свободолюбивия дух. По повод 130-годишнината от рождението ѝ Мария Деянова,..

обновено на 21.02.25 в 11:21

Музика и литература се срещат в Попово – "Трескавец" и концерт на "Епизод"

На днешния 21 февруари в Народно читалище "Св. св. Кирил и Методий – 1882" в град Попово ще бъде представена книгата "Трескавец" на Симеон Христов. Авторът е по-известен като китарист и основател на група "Епизод". Книгата разказва за млад духовник, който проповядва по нов начин и лекува вярващите. Срещу него застават Държавата и..

публикувано на 21.02.25 в 09:21

Семейството като ценност в различните религиозни общности

В 30 страни по света ежегодно от 7 до 14 февруари се провежда Международната седмица на брака, която се чества у нас в последните десетина години. Според трите най-разпространени религиозни общности в България: християнство, ислям и юдаизъм: бракът е свещена институция, установена при сътворението. Защо се заиграваме с традиционни семейни..

публикувано на 21.02.25 в 08:20