Графологичните експертизи – като доказателство в наказателните и граждански дела при оспорване на графологичната експертиза. Каква е разликата между графическа и графологична експертиза? Колко струва графологичната експертиза на подпис? Как се оспорва автентичността на саморъчно завещание?
За графологията – като наука и като изкуство – Тодор Тодоров, графолог и криминалист, автор на книги и картини, консултант на предаването, разказва повече в "Законът и Темида":
"Графологията, първо, идва от гръцкия термин "графо", което означава учението за почерка и разнообразието му. Това е много древна наука – още Аристотел е споменавал за нея. Оттогава са познати моменти на изследване на графически обекти.
Графологията почива основно на психологическия анализ. И затова тя е и наука, и изкуство. Успехът на графолога зависи само от две неща – от познания и от много опит. Опитът е водещ.
Някои специалисти твърдят, че посредством графологията може да се изследва всичко и да се стига до различни изводи. Единственото нещо, до което не може да се стигне и не може обосновано да се предполага, това със сигурност е полът на автора.
Когато говорим за графически експертизи, говорим за изследване на почерци, подписи, някои печати, или документи, като цяло. Най-често такива документи са договори, биографични справки, граждански състояния, декларации. Онези, които създават умишлено документ с неистинско съдържание, попадат под удара на закона.
Графологичните експертизи са чести доказателства в наказателни и граждански дела.
Графологията гарантира на гражданите справедливост", категоричен е Тодор Тодоров.
Чуйте повече от звуковия файл.
Снимка – БНР
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
Затлъстяване, заседнал начин на живот, вредни хранителни навици, злоупотреба с алкохол и вещества – как бургаското средно училище "Константин Петканов" адресира тези проблеми сред младите и какво представлява конкурсът "Посланици на здравето" , инициатива на Министерството на здравеопазването, ще научим от директора на училището Ивайло Марков. С..
Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) е увеличила с повече от два пъти своята подкрепа за България през изминалата 2024 година, като финансов стимул са получили 20 български проекта. Неотдавна президентът на ЕБВР Одил Рено-Басо бе на посещение в България, в рамките на което проведе среща с президента Румен Радев, с министъра..
Генчо Банев е преподавател по български език, литература и култура в лектората по българистика в департамента по руска филология и славистика на Атинския университет. Заедно със своите студенти Спиридула Пампулопулу, Мария Гавриду, Константина Ксиарху и Константинос Варваресус гостът разказва за изследователския проект, посветен на живота и..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на известния художник Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев , която бе представена, под патронажа на президента..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg