България все още е една от най-зависимите от въглища държави в ЕС и в страната се наблюдават най-високи нива на прахови частици, които всички българи дишат.
Разходите за медицинска помощ, свързана с въздействията върху здравето на българите от добива на въглища са 11.8 милиарда евро. Това са данни за периода 2016 – 2020.
"Грийнпийс – България" призовава към подкрепа за жителите на град Бобов дол и село Големо село, които от години се борят за чист въздух.
ТЕЦ "Бобов дол", свързвана с Христо Ковачки, е системен замърсител на природата. Местните жители редовно подават сигнали срещу централата, но тя само получава по някоя глоба и продължава да работи, а за хората остава разочарованието, че институциите отново ги пренебрегват.
ТЕЦ "Бобов дол" системно запрашава и обгазява двете населени места, с което поставя здравето на жителите им в сериозна опасност.
Изпълнителната агенция по околната среда (ИАОС), която издава разрешителните на топлоцентралите, реши по своя инициатива да преразгледа условията, при които работи ТЕЦ "Бобов дол" заради сигнали за замърсяване на въздуха още от 2019 г.
Хората от Бобов дол и Големо село искат гаранции, че здравето им ще бъде защитено.
Помогнете им, като изпратите писмо!
Писмото ще подкрепи исканията на жителите в района на топлоцентралата, а именно:
• Да се постави в района на ТЕЦ "Бобов дол" постоянна измервателна станция за следене на качеството на въздуха, която да показва данни в реално време;
• Ежедневните данни от станцията да бъдат публични;
• Да се спре работата на централата, ако нарушава нормите за замърсяване;
• Край на горенето на отпадъци в ТЕЦ "Бобов дол".
Съобщенията, които гражданите изпращат се получават от Росалина Инджиева, директор на агенцията. Г-жа Инджиева носи отговорност за мерките, които могат да бъдат предприети срещу замърсяването от ТЕЦ "Бобов дол". Колкото повече писма бъдат изпратени, толкова по-голям е шансът институциите да вземат мерки срещу престъпните дейности към здравето на хората и да действат по-смело срещу замърсителите!
Изпратете писмо като последвате този линк.
Единствените лични данни, които са нужни, за да станете част от петицията, са имената и имейл адреса Ви.
Ако все още се колебаете, поставете се на мястото на хората от Бобов дол и Големо село:
Саждите от топлоелектроцентралата покриват с мазен слой детски площадки, домове, автомобили и всичко, намиращо се на открито. Често има дни, в които запрашаването в района е толкова силно, че хората не могат изобщо да излязат навън. Все повече са сигналите за обгазяване, което предизвиква парене на очите и сърбежи по кожата. Местните жители се оплакват от респираторни и злокачествени заболявания, които без съмнение са предизвикани именно от замърсяването, което са принудени да търпят.
Този кошмар може да бъде спрян!
Крайният срок за изпращането на писма е 15 май. Бъдете с хората от района на Бобов дол в този критичен момент. Изпрати писмо и сподели информацията с приятели и близки! Чистият въздух е основно човешко право, което трябва да защитим.
Тук можете да гледате видеа, които показват как осъмват жителите на Бобов дол и Големо село и какво дишат.
Десислава Микова, координатор Кампания "Климат и енергия" на "Грийнпийс" – България разяснява казуса с ТЕЦ Бобов дол в "Зелени минути".
"Грийнпийс - България" отбеляза 12 години работа в защита на хората и природата.
Едно от последните постижения на организацията беше победата срещу замърсяването от "ТЕЦ Марица изток 2".
През март 2023 г. Съдът на Европейския съюз отсъди в полза на околната среда в дело срещу "ТЕЦ Марица Изток 2"! Според решението на съда българските институции нарушават европейските закони, като позволяват на централата да замърсява със серен диоксид над нормите. Решението на Съда на ЕС е ключово и ще промени начина, по който родните съдилища разглеждат съдебни искове срещу въглищните централи.
"Грийнпийс – България" подкрепи иселата в района на град Сливница в битката им с въглищна компания, която заплашваше да съсипе домовете им. Намерението на фирмата беше да добива лигнитни въглища в непосредствена близост до къщите на хората.
Ако беше осъществена, дейността на мината щеше да отрови почвите, водите и въздуха в района. Без препитание щяха да останат земеделци, животновъди, пчелари, а стотици хиляди левове, инвестирани в туризма, щяха да бъдат похабени. Зад искането за отмяна на разрешителното на мината застанаха повече от 1500 души, а организацията подкрепи юридически земеделеца Емил Мирчев срещу минната компания. Резултатът – плановете на фирмата са провалени. "Грийнпийс – България" продължава да следи казуса, за да се увери, че апетитите към плодородната земя на Сливница няма да се събудят отново.
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест на съвършеното творение на светите Кирил и Методий фондация "Глаголитика" ще представи през 2025 година цикъл от лекции под надслов "Научни и богословски аспекти в изучаването на глаголическата..
На 16 април 1925 г. дейци на военното крило на комунистическата партия извършват зловещ атентат в черквата "Св. Неделя" – най-големият терористичен акт за целия ХХ век в света. Загиват 134 души, ранени са над 500. Сред тях 12 генерали, 15 полковници, 7 подполковници, 3-ма майори, 9 капитани, 3-ма депутати. Смъртта настига и столичният кмет..
Избрахме този израз, често използван от АГ специалистите при съобщаване на "Благата вест", за мото на нашата съботна среща. И първият ни въпрос към госта бе: какъв смисъл влагат в тези думи уролозите? Доктор Георги Лазаров от Първа АГ болница в София и неговият екип успешно прилагат вътреутробни изследвания на плода, а като резултат получават..
В рубриката "Еврика" представяме Никола Нинков, ученик в 11 клас в СМГ "П. Хилендарски" – носител на бронзов медал от международна олимпиада по химия в Саудитска Арабия през 2024. С Никола говорим как интересът му към химията започва с купуването на една книга. Как се подготвя за предстоящата олимпиада, какво включва подготовката и защо тя не е само..
С певеца Александър Александров-Алекс неотдавна се разговорихме за пътешествията му по света - за Тайланд, Тайван и Дубай. Тогава той ми каза, че няколко пъти е бил на различни фестивали в Индия и аз силно се развълнувах, понеже не съм ходила в щата Пенджаб. А от разни книжки знам, че името му идва от Петоречие – срещата на пет реки и там в зората..
"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов. В "Артефир" популярният български историк,..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg