Как историята и знанието за миналото да станат интересни, разбираеми и смислени за днешните деца, за да бъдат част от изграждането им като мислещи и отговорни граждани. Двама учители от ЧУ "Увекинд" в София виждат в темата за паметниците възможност да го постигнат със своите ученици от 10 клас.
"Памет и паметници" е проект на Цветомира Антонова, учителка по история и цивилизации, и Юри Карагьозов, учител по информационни технологии и дизайн, който обединява ресурсите, гледните точки и изразните средства на различните дисциплини, за да осветли връзката между миналото и реалното ни всекидневие, въвличайки младите в ролята на изследователи и творци.
Съдбата на паметниците и насочването на вниманието към тях в конкретни събития от близките години и месеци са добър повод за въпроси като: кой и какво са представени чрез тях, защо обществото се нуждае от паметници, как ни въздействат, къде са разположени, как авторите са видели и изразили идеята и посланието си, какво поведение и отношение на публиката предполагат, какви паметници липсват в града ни.
Учениците са насочени да проучат съществуващи паметници, да изберат и представят пред останалите някой, който им е направил особено впечатление, да влязат в ролята на екскурзоводи, да създадат собствени проекти и да ги защитят пред "журито" от съученици, да ги подредят в изложба, да потърсят отзиви и да анализират въздействието на творбите си.
Учителката Цветомира Антонова споделя, че е приятно изненадана от оригиналното мислене и гражданската ангажираност на учениците си.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт..
Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg