Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студенти показаха знания и любов към българския език

Радост Йовкова, Йордан Стоилов, Ивайло Александров и Ана-Мария Антонова (отляво надясно)
Снимка: Венета Гаврилова

В разгара на празничния месец май първокурсници от различни специалности на големите ни държавни университети – Софийския, Великотърновския, Пловдивския, Шуменския, Югозападния и Бургаския – се включиха в Националната олимпиада по езикова култура за студенти.

Олимпиадата се организира от Софийския университет за трети път. Тази година участваха 16 отбора и 41 индивидуални състезатели, които преминаха през писмен и устен кръг.

Според председателката на журито за втория кръг на отборното състезание проф. Светла Коева студентите са се справили блестящо, показали са умение да използват българския език, широки познания и възможности за мислене. "Най-важно от моя гледна точка е те да продължат да се развиват по същия начин, да продължат да бъдат любопитни към науката, да пазят чистотата на българския език и … в даден момент, когато завършат, да вграждат знанията си в България или, ако животът ги е поставел по такъв начин, че трябва да живеят на друго място, все пак по някакъв начин да допринасят и за развитието на нашата държава, смятам, че това е много важно." – каза проф. Коева.

Доц. Марина Джонова от Катедрата по български език, организатор на Олимпиадата, сподели: "За мен беше много интересен начинът, по който те успяват да изразят любовта си към българския език и защо се занимават с това, защото не само колеги от "Българска филология", но и от други специалности като "Психология" казаха, че това каква е тяхната професия не означава, че няма да се занимават и с български език, и с езиковата култура. Имаше у тях желание да разсъждават по проблемните въпроси на езиковата култура, както и да се видят с колеги от други университети… те се запознаха помежду си, видяха различни гледни точки може би по някои въпроси и може би някои приятелства дори се завързаха."

В предаването "За думите" гостуваха четиримата студенти от специалност "Скандинавистика" в Софийския университет, които спечелиха първа награда в отборното класиране. Радост Йовкова (капитан), Ана-Мария Антонова, Ивайло Александров и Йордан Стоилов внесоха в студиото чистотата, енергията и оптимизма на младостта си, както и много сериозното си отношение към образованието, родния език и отговорността на всеки от нас за неговото съхраняване и развитие. Чуйте повече в звуковите файлове.




По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анатомия на страха: Епизод 3 – Страхът в различните култури

Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..

публикувано на 23.02.25 в 10:45

500 археологически експоната показва изложба в НАИМ при БАН

XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.  Находките..

публикувано на 23.02.25 в 09:35
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54