Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Марчев: Журналистите трябва да вадят насрещни факти и да разобличават дезинформацията

Factcheck.bg представя обновения и допълнен "Пътеводител за проверка на факти". Георги Марчев, част от екипа на Factcheck.bg и съавтор на пътеводителя, разказва в предаването "Мрежата":

"В обновения "пътеводител" са добавени нови инструменти, които биха помогнали на всеки журналист или читател да провери снимка, видео, текст – дали отговарят на фактите и дали са поставени в правилен контекст. Има и добавена част, която включва основните наративи и разкази, които Кремъл се опитва да разпространява както в България, така и в Европа, и по света. Една от основните тези на Кремъл и дезинформацията, която идва оттам, е геноцидът в Украйна още от 2014-а до днес, в началото на руската инвазия в Украйна. А именно, че в Донбас са убити 14 000 цивилни граждани, а всъщност това не са цивилни граждани, а общият брой, загинали от 2014 г. до днес. Това включва и военни, и руснаци, и украинци, и е резултата от напрежението в района от почти 10 години.

Друг пример е "денацификацията", която беше основен аргумент на руския лидер Владимир Путин и Руската федерация да започне така наречената "специална операция" в Украйна. Твърденията са, че там на власт едва ли не е дошъл нацистки режим, че има неонацистки партии, които диктуват управлението на страната. А всъщност, това не е така и през парламентарните избори през 2019 партията "Свобода" в Украйна дори не успява да влезе в украинския парламент. Друг пример е, че границите на Украйна не били одобрени от ОН, което също не е вярно. Както и че ЕС е западаща, морално прогнила сила. Тук включваме и т.нар. "джендър пропаганда". Това са част от посланията, които руската пропаганда проправя. Когато такива послания са поставени в българския контекст от високо политическо ниво, бих искал да кажа, че от Института за медийни изследвания "Пойнтър“, с които разработихме този наръчник, те казаха – политиците лъжат и в България, и в САЩ, и в Европа. Така че това, че в българските партии или представители на партии си позволяват да изричат неверни или подвеждащи твърдения, не е точно български патент."

Българското общество

"По всички проучвания, които съм прочел, нашето общество е с най-ниска медийна грамотност, която не е застъпена достатъчно нито в училище, нито след това. Хората у нас трудно се ориентират добре в новата информационна среда. В този смисъл те възприемат информацията, включително и невярната, спрямо възможността, която имат, дадена им от образованието и средата, в която се намират. За съжаление, традиционните медии в България губят авторитет, а общество без здрави медии е силно застрашено да се разпадне. Имам предвид, че традиционните медии би трябвало да обърнат повече внимание на тези специфични за дезинформацията и пропагандата наративи, би трябвало да обясняват и да показват къде и за какво тези наративи са неверни. Би трябвало да се вадят насрещни факти, които да разобличават дезинформацията и въобще да се говори повече за всичко това. Също така много важно е големите медии да не забравят отговора на въпроса – лъжата и дезинформацията гледни точки ли са? Големите медии с аргумента за така наречените "всички гледни точки" е хубаво да запомнят, че лъжата и дезинформацията не са друга гледна точка и когато представят като "друга гледна точка" тези основани на неверни твърдения или на интерпретиране на фактите по начин, който всъщност ги поставя в неверен контекст – това е проблем!

Защо традиционните медии и големите телевизии го позволяват

"Натискът върху тях  не е малък, включително от хора, които имат желание да разпространяват неверни и подвеждащи твърдения с различни цели – политически или икономически. От друга страна, е важно да се говори и за медийната грамотност на журналистите. Струва ми се, че ще е хубаво всеки журналист да проверява, да помисли, да погледне и затова си мисля, че нашият Пътеводител ще е полезен и може да бъде изтеглен свободно на сайта ни. Основната роля на журналистите е да задават въпроси, но за да задаваш по-точни въпроси и да си наясно какво питаш и срещу кого седиш, трябва да си проверил фактите и твърденията, които ще ти каже събеседникът."

Институционалната война в България – истина или неистина

"Борбата за фактите и за истината е в основата на съда. Много често в съда говорим за справедливост, но той, освен да раздава справедливост, е институция, която заедно с разследващите органи трябва да установи фактите. Така че всички в момента би било добре, всички тези институции да успеят установят фактите помежду си и сами за себе си, но биха могли да използват "Пътеводителя" ни, да."

Снимка – Factcheck.bg
По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кръщение Христово, стенопис от 1290 г., съборната черква „Протата

Тайнството Кръщение

В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава всички към покаяние. Множество народ от различни места идва на неговата проповед и след като изповядва греховете си, той ги кръщава. Тогава при св. Йоан Кръстител да се кръсти идва и Господ Иисус..

публикувано на 05.01.25 в 09:35
Проф. Божидар Янев

Конструктивният поглед на проф. Божидар Янев

Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..

публикувано на 04.01.25 в 18:27

Как да бъдем малко по-щастливи

Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Празничният Ереван: Как арменците посрещат Рождество

Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..

обновено на 03.01.25 в 13:34

"БългариТЕ" – любов през границите и традициите

Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..

публикувано на 03.01.25 в 10:50