Театралните награди "Аскеер" ще бъдат връчени тази вечер (24 май) за 32-ри път. Престижното отличие се присъжда от фондация "Академия "Аскеер" на най-добрите постижения в театралното изкуство през изминалия творчески сезон.
Кои от номинираните ще получат награда, ще стане ясно едва на церемонията довечера. Отсега са известни единствено носителите на "Аскеер" в специалните категории:
Тази година с почетен "Аскеер" е удостоена актрисата Елена Райнова.
Голямата награда за цялостен принос към театралното изкуство се присъжда на Светослав Кокалов – художник, сценограф и педагог.
Проф. Кокалов е носител на две награди "Аскеер" в категорията "Сценография" – за работата си в постановките на Александър Морфов "Дон Кихот" (1994) и "Бурята" (1997) в Народния театър "Иван Вазов". Но за първи път в историята на "Аскеер"-ите сценограф ще бъде удостоен с Голямата награда за цялостен принос към театралното изкуство.
"Беше разтърсващо като новина, когато я научих. Огромна чест – за мен лично. На гилдията ѝ се полага такава награда, но не съм никога предполагал, че точно аз ще бъда първият в списъка, който, надявам се, нататък да се попълни с още имена", сподели в "Артефир" Светослав Кокалов.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Професор Кокалов е създал над 40 сценографски и повече от 15 костюмографски решения за драматични и музикални спектакли. Работил е с едни от най-изявените български режисьори – Крикор Азарян, Иван Добчев, Александър Морфов, Стоян Камбарев, Пламен Марков, Бойко Богданов, Явор Гърдев, Димитър Еленов, Лилия Абаджиева.
От 1990 година професор Кокалове преподавател по сценография в Националната художествена академия и неин ректор в два мандата – от 2007 до 2015 година.
Фотографи: Росен Димитров, Начо Каменов, Стефан Н. Щерев, Иван Томов, Велина Кокалова
В редакция "Хумор и сатира" посрещаме всяка следваща година с надежда за нещо по-добро и тази година отново не изневерихме на привичката си. Но надеждата си е надежда, а предаванията са по график и в неделя веднага след новините в 18 часа ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по..
Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се организират под мотото "Музейни сувенири от несъществуващия музей за съвременно изкуство в България" – и то продължава да е все така валидно и досега. Макар всяка година концепцията, кураторите..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше изминалата 2024 в областта на визуалните изкуства? Кои изложби ще останат в паметта на зрителите и на специалистите? Има ли нови тенденции в работата на българските художници и в политиката..
В първите дни на Новата 2025 година можем да останем още малко в атмосферата на отминаващите празници със специалното коледно издание на спектакъла "Да оцелееш по Коледа". Представлението е stand up комедийно шоу на актрисата Здрава Каменова, с участието на Павел Терзийски. "Събрах няколко истории, повечето истински, около суетенето с подаръци,..
Радина Димитрова е синолог, преводач на китайска литература, професор по китайски език и китайско-испански превод от Автономния национален университет на Мексико. Живее в Мексико сити. Превежда предимно поезия от класически и съвременен китайски на испански, от испански на български. Сред авторите, които е превела, са Бей Дао, Бай Дзюи, Лан Лан, Ян..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния..
В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg