Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Правото в България – ангелски закони, дяволски практики

Разговор по темата "Право" в контекста на сътресенията в прокуратурата, съдебната система и държавата като цяло

Веселин Диманов, Стефан Иванов и Емил Георгиев (от ляво надясно)
Снимка: БНР

Ако вземем пример от сатирика и журналист Самуил Петканов и помолим изкуствения интелект да ни обясни актуалните събития по върховете на властта в България, машинният разум ще ни даде една достатъчно добра хронология на фактите.

Но все пак това не би могло да се приеме за истинско обяснение. Защото обяснението в действителност идва от човешкия прочит, от погледа върху факти и теоретични постановки в определен контекст.

Правото в България се превърна в обект на именно такъв прочит в предаването "Гласът на времето" по програма "Христо Ботев" на БНР. По темата, разгледана през призмата на трусовете в прокуратурата и политиката, в студиото разговарят Емил Георгиев, адвокат от "Правосъдие за всеки", Стефан Иванов, поет, философ и съдебен заседател, както и режисьорът Веселин Диманов.

"Имаме конституция и закони, които, по преценка на чуждестранни експерти, са писани като за ангели. Но реално много често се сблъскваме с дяволи, дяволъци и всякакво друго неангелско поведение, когато се стигне до прилагането на правилата", коментира адвокат Георгиев, който е и председател на Обединението на свободните адвокати.

Той подчерта, че "България се намира в безпрецедентна политическа, институционална, дори конституционна криза от години насам. Може би от 2019 г., когато изтече мандатът на Сотир Цацаров за главен прокурор и на поста беше избран Иван Гешев".

"Това звучи като някакъв много страшен сценарий, в който участваме всички ние. Ако беше холивудска продукция, може би щяхме да си кажем: "Да, някой го е написал предварително и така е очертал рамките на един филм". А ние това го живеем", каза Веселин Диманов, чийто филм "Моралът е доброто" наскоро спечели наградата на СБФД "Васил Гендов" в категорията "Най-добър дебют на документален филм".

"Все едно някои институции са направени нощем в някакъв делириум – и се е получил някакъв чудовищен хомункулус. Но наяве, на слънчева светлина, може ясно да се види дали нещото е оформено по определени правила, или е безформено", описа институционалната криза Стефан Иванов.

По телефона в разговора се включи и журналистът Полина Паунова. "Не можем да коментираме институционално хора с прякори", изтъкна тя и припомни част от заглавието на текст в "Политико" от миналата седмица – "Каскета срещу Тиквата". 

"Всичко е признато и всичко е на масата. Важното е какво следва от тук нататък", каза още Паунова по темата.

Някои от въпросите, на които дава отговори интересният разговор:

● Какви са вариантите за развитие на кризата?
● Какви възможни изходи има от нея?
● Защо правосъдната реформа засяга всеки един човек в България?
● Как документалните филми и изкуството като цяло помагат в настоящата ситуация?
● Какъв ключ към разбирането на проблема дава филмът "Ангелът унищожител" на Луис Бунюел?

Чуйте цялата дискусия в звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Евстратиев Гешов

История през поколенията II – разказва правнучката на Иван Евстратиев Гешов

"Нашият ден" предлага на своите слушатели втора част на интервюто с Александра Белинова-Морган, правнучка на една от най-видните личности в българската история – Ивaн Евстратиев Гешов – български министър-председател, един от основателите на Българското книжовно дружество; директор в БНБ, чийто подпис стои под първата емисия български левове...

публикувано на 22.04.25 в 13:30
Илина Конакчиева

Ролевата игра като форма на обучение чрез преживяване

За потенциала на ЛАРП (форма на ролева игра) да се използва за обучение, подобряване на комуникацията, работата в екип, взимането на решения и други полезни неща разговаряме във "Време за наука" с Илина Конакчиева , автор на учебно помагало за използване на ЛАРП игри в образованието. ЛАРП е съкращение от английското понятие Live Action Role..

публикувано на 22.04.25 в 13:24

Изследването Broken Class, Broken Glass и промените в производителния труд

Какво ни казва за променящия се свят на производителния труд изследването Broken class, Broken Glass – разговор във "Време за наука" с антрополога д-р Димитра Кофти. Д-р Кофти базира своите изследвания на теренни проучвания в България и Гърция. Тя е автор на докторантско изследване върху променящите се трудови отношения в контекста на..

публикувано на 22.04.25 в 11:46
Адв. Лъчезар Весов

В България няма механизъм, който урежда възможността за личен фалит

Българите имат малко познания и недобра преценка по отношение на тегленето, оползотворяването и управлението на изтеглен кредит. Поне това казва статистиката, според която един на всеки трима работещи има проблемен дълг. Какво е да си длъжник в България? Кой и как трябва да помогне на хората, изпаднали в неплатежоспособност, да си "стъпят на..

публикувано на 22.04.25 в 10:26

За Деня на Земята музеят "Земята и хората" ни кани на изложба и концерт

На 22 април 1970 г. в САЩ за първи път е отбелязан Денят на Земята. В проявите тогава се включват повече от 20 милиона американци от всички краища на страната. Като резултат от това събитие се оформя мощно движение в защита на околната среда и са приети законите за чист въздух и чиста вода на САЩ. Идеята е да се привлече вниманието на хората към..

публикувано на 22.04.25 в 08:39