Досъдебно производство за хулиганство беше образувано преди дни след нападение с червена боя върху сградата на европейските институции в България. На 21 май, около 16:35 часа, Първо районно управление получава сигнал за инцидента, който е станал по време на шествието "Поход за мир и неутралитет". По информация от МВР, участници в шествието организирано пръскат червена боя върху сградата "Домът на Европа", където се намират представителството на Европейската комисия и бюрото на Европейския парламент.
След този инцидент се повдигат няколко важни въпроса, които трябва да бъдат обсъдени в обществото. “Темите на деня“ в “Нашият ден“ са свързани с демонстрирането на нетърпимост към проявите на неонацизъм и начините за справяне с такива инциденти. В ефира на предаването Боян Юруков, програмист и общественик, сподели своите виждания.
Юруков предлага алтернативен подход към реакцията на подобни актове на омраза и вандализъм. Той твърди, че боята върху изрисувания паметник не трябва да бъде изчистена веднага, а да се използва за изразяване на различни послания “чрез нарисувани цветя и съобщения, които хората искат да изкажат“. Това може да покаже, че омразата може да се превърне в нещо друго.
Юруков споделя също, че важно е да се осъзнае, че не всички хора одобряват подобни актове на насилие и омраза. Много хора чакат активни действия и решения относно проблемите в обществото.
Той изразява съжаление, че политически фигури като Костадин Костадинов получават значително внимание в медиите, въпреки че техните възгледи и действия не отразяват сериозни идеи или решения. Той подчертава, че такъв тип комуникация е “класически метод, използван от крайнодесните политически сили в други страни“ като Гърция, Франция и Италия. “Това е предварително изработена политическа кампания, която копира успешни модели, но няма нищо общо с реалните мисли и настроения в обществото“, казва той.
Юруков подчертава още, че обществото е разделено по много линии, основно поради липсата на конструктивен дебат. Хората започват да се идентифицират с посланията на хора като Костадин Костадинов, и това води до създаването на напрежение и инциденти като този с боята върху сградата на европейските институции.
В предаването той акцентира върху нуждата от по-широк и открит дебат в обществото, който да включва различни гледни точки и да насърчава търсенето на конструктивни решения.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..
За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg