Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

А може би трябва да поговориш с някого

Снимка: Pixabay

Книга за психотерапията, която самите психотерапевти харесват - така сбито и по журналистически можем да опишем книгата "А може би трябва да поговвориш с някого" на американската авторка и психотерапевт Лори Готлиб.

Книгата далеч не е само за специалисти. Готлиб разказва увлекателно, честно и с уважение за пациентите си – реални хора, а не невротичните интелектуалци, травмираните красавици или мафиотските босове, които сме свикнали да гледаме във филмите. Готлиб прави и още една крачка напред и разкрива пред читателите своите проблеми и чувства, книгата носи подзаглавието "Терапевтът като пациент и скритото в нашия живот".
Психотерапията е професия, която смятаме, че познаваме от киното и попкултурата. Обикновено вниманието е съсредоточено вълху човека на психоаналитичната кушетка, а не върху терапевта - той според канона е зад кадър, нещо като екран, върху който пациентът проектира.

В "А може би трябва..." Лори Готлиб, подобно на актьор в театъра, "чупи четвъртата стена" и ни прави съпричастни на собствените си проблеми и драми. Това дава допълнително гориво на тази четивна и интригуваща книга и ни кара да си зададем отново въпроса, (който беше много актуален по време на локдауна): има ли койда помогне на помагащите?
В днешната култура на широко практикуван ексхибионизъм в социалните мрежи, книгата на Лори Готлиб съумява да бъде искрена и изповедна и да ни направи една идея по-емпатични и състрадателни.

Чуйте д-р Светлозар Василев, психоаналитик и научен редактор на "А може би трябва да поговориш с някого" на Лори Готлиб.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. д-р Христомир Йорданов и Ани Костова

Доц. Христомир Йорданов: Работим върху създаването на безвредни сензори за биомедицината

"Микровълновата физика не е свързана само с микровълновата печка, това е най-съвременният метод за комуникация. Всичките устройства, които ни позволяват, разхождайки се, да общуваме, използват микровълнови технологии за връзка с мрежите.  Приложенията са все повече и по-интересни, те се развиват непрекъснато, както и новите мрежи от шесто..

публикувано на 04.11.24 в 18:45
Д-р Нейко Нейков

От сън спомени няма...

Използвахме тази позната и поизтъркана фраза като отправна точка в разговора с д-р Нейко Нейков, невролог и специалист в сомнологията. Съвременният живот се превръща в кошмар за много хора и едно от неговите негативни последствия е нарушеният сън, липсата на достатъчно време за възстановяване на тялото и на душата. Бързаме за работа или да..

публикувано на 04.11.24 в 18:10

Стресът в училище и психичното здраве

Темата не се обсъжда често, но това не я прави по-маловажна от академичните резултати например. Впрочем те са доста зависими и от равнището на стрес и душевното състояние на участниците в образователния процес. В момента децата са изключително претоварени с учебен материал, ангажирани са със странични дейности, готвят се за „съдбовното“..

публикувано на 04.11.24 в 16:08

Албена и Павел Благеви: Изкачването на Митикас е по-трудно от базовия лагер на Еверест

Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх Митикас никак не е лесен за покоряване. Дори от планинари с опит като семейството. То от десетилетия живее в щата Юта, а след пенсионирането си запалено катери планини. И двамата са много..

публикувано на 04.11.24 в 13:40
доц. д-р Станимир Колев и Ани Костова

Доц. Станимир Колев: Работим по проект за синтезиране на кислород на Марс

Физиката за доц. д-р Станимир Колев никога не е била лесна наука, но пък всеки, който се занимава с нея, буди уважение сред останалите.  "Плазмата – това е четвъртото агрегатно състояние в природата. След нагряване на един газ до висока температура вътре в него се получават много йони, електрони и неутрални атоми и молекули, които имат вече..

публикувано на 04.11.24 в 10:10